5 faktů o yerba maté, aneb jihoamerickém zázraku

argentina

Redakce webu cultures.cz pro vás připravila 5 faktů o yerba maté, který je také někdy přezdívaný jako „nápoj bohů“.

Slyšeli jste již o yerba maté? Yerba maté je pravděpodobně nejoblíbenější jihoamerický nápoj, který se připravuje ze sušených lístků cesmíny paraguayské (asi 15 metrů vysoký strom). Dalo by se říci, že se jedná o jihoamerický ekvivalent u nás oblíbeného čaje nebo kávy. Většinou se připravuje ve speciální nádobě – tzv. kalabase. Do 2/3 kalabasy se nasypou sušené lístky cesmíny paraguayské a zalejí se vodou o 70 až 80 stupních Celsia. Nápoj je pak připraven konzumaci. Může se připravovat však i za studena.

1) Nádoby na pití yerba maté – tzv. kalabasy se vyrábějí většinou z tykve. Mohou být však vyrobeny i z keramiky, dřeva nebo dýně.

yerba maté

2) Jedná se o velmi povzbuzující nápoj. Yerba maté stejně jako káva obsahuje kofein, ale povzbuzující účinky jsou od kávy trochu odlišné. Káva Vám dodá rychle energii, o kterou však během chvíle přijdete. Yerba maté vám dodává energii pomaleji, a proto máte energii po delší dobu.

3) Maté tlumí pocit hladu. V dnešní době se tak používá při redukčních dietách.

4) Pití maté je nejrozšířenější v Urugayi a Argentině. Pokud byste si však tento nápoj chtěli dopřát někde v tamní restauraci, pravděpodobně byste neuspěli. Každá restaurace či benzínová stanice zde však nabízí horkou vodu, kterou si můžete zalít maté ve vlastní kalabase.

5) Maté má skvělé účinky na lidské zdraví. Například podporuje funkci ledvin, posiluje imunitní systém nebo snižuje hladinu cholesterolu.

 

Mohlo by vás zajímat:TIP PRO VÁS

NEVÍTE JAKÝ DÁREK K VÁNOCŮM 🎁🎄 KOUPIT VAŠIM BLÍZKÝM?

Kupte jim toto cestovatelské tričko! Pro více informací se podívejte na >> náš e-shop <<.Zanechte komentář

Přidejte komentář