8 zajímavostí o Severním Kypru

kyrenia

Věděli jste, že na ostrově Kypr se nacházejí dva státy? Jedním z nich je Kyperská republika a druhým je Severokyperská turecká republika. Severokyperská turecká republika (Severní Kypr) však není mezinárodně uznána a jediný stát, který ji uznává je Turecko. Pojďte si o Severním Kypru přečíst více.

1) V Severním Kypru se nachází „město duchů“ Varoša. Dříve bylo oblíbenou turistickou destinací, v roce 1974 však bylo při turecké invazi evakuováno. V současnosti mohou do tohoto města vstoupit pouze turečtí vojáci a zástupci OSN.

2) Ceny v Severním Kypru jsou asi o 20 % nižší než ceny v jižní (řecké) části Kypru.

3) Nikósie, hlavní město jižní (řecké) části Kypru se nachází na „hranici“ se Severním Kyprem. Nikósie je tedy rozdělena na jižní řeckou a severní tureckou část. Tyto dvě části odděluje demilitarizovaná zóna, kterou spravuje OSN a můžete ji překročit na dvou hraničních přechodech.

4) 98% severokyperské populace tvoří muslimové. Jelikož se vlastně jedná o Turky, je to poměrně logické.

5) Stejně jako v Turecku se zde platí tureckou lirou. Většinou však není problém platit eury.

turecká lira

6) Jelikož země není mezinárodně uznána, nemá vlastní internetovou doménu. Severní Kypr tak užívá buď tureckou doménu .tr, nebo doménu .cc určenou pro kokosové ostrovy.

7) Stejně jako v Turecku i na Severním Kypru jezdí malé autobusy – „dolmuše“. Dolmuş znamená v turečtině plný a dolmuše tak z autobusového nádraží odjíždějí až, když jsou zaplněné.

8) Severní Kypr někdy bývá tak trochu považován za turecký Las Vegas. Kasina sem přitahují hlavně lidi z jižní (řecké) části ostrova a Turecka, kde jsou kasina zakázána.

 

 

Mohlo by vás zajímat:TIP PRO VÁS

NEVÍTE JAKÝ DÁREK K VÁNOCŮM 🎁🎄 KOUPIT VAŠIM BLÍZKÝM?

Kupte jim toto cestovatelské tričko! Pro více informací se podívejte na >> náš e-shop <<.Zanechte komentář

Přidejte komentář