9 překvapivých faktů o Gruzii

gruzie

Gruzie je země, která nabízí nádhernou přírodu, skvělé lidi, ale také nízké ceny. Zároveň se nejedná o žádnou „profláklou“ turistickou destinaci, a Gruzie je tak opravdu unikátní. Rozprostírá se na rozhraní jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie. Co vás na Gruzii překvapí? Pojďme na to!

1) Gruzínci jsou neuvěřitelně pohostinní. Je to pravděpodobně spojeno i s náboženstvím, v Gruzii se řídí heslem: „Host do domu, Bůh do domu.“

2) V Gruzii se slaví narozeniny mrtvého. Místní obyvatelé postaví stoly přímo u hrobu oslavence a hodují.

3) Gruzínci velmi rádi pijí čaču, což je lihovina vyrobená z hroznového vína. V roce 2012 byla v gruzínském městě Batumi otevřena fontána, z které čača stříká. Problém je, že fontána se zapíná jen jednou týdně na 15 minut.

4) V Gruzii se narodil Josif Vissarionovič Stalin. Mnoho Gruzínců Stalina i v dnešní době obdivuje a nechtějí o něm slyšet nic špatného.

5) Základ gruzínské dopravy tvoří „maršrutky“. Jedná se o minibusy různého stáří a v různém technickém stavu.

6) Můžete si zde dopřát oranžové víno, které se v Gruzii produkuje už zhruba 10000 let.

7) Napadlo by vás, že v Gruzii se pěstuje čaj?

8) Na gruzínských oslavách se určuje „tamada“ neboli pronašeč přípitků. Až po tamadě mají právo pronášet přípitky ostatní účastníci oslavy.

9) V Gruzii se na silnicích většinou nedodržují pravidla, ať už je to překračování maximální povolené rychlosti nebo ignorování plné čáry. Gruzínci navíc většinou nejsou zvyklí se poutat.

 

Mohlo by vás zajímat:

Zanechte komentář

Přidejte komentář