Pokud chcete mít opravdu klidnou dovolenou a máte strach cestovat do nebezpečných zemí, pak právě pro vás máme nejaktuálnější seznam těch absolutně nejbezpečnějších míst na světě pro rok 2024.
Bezpečných míst je na světe opravdu spousta, ale u nás najdete aktuální seznam, těch úplně nejbezpečnějších podle safety indexu, který je pravidelně upravován podle aktuální situace. Hodnotíme zde jak politickou situaci, tak i kriminalitu, terorismus, nebezpečí pro ženy, počet kapsářů a loupeží a podvodů na turisty ale také hrozba živelné katastrofy a bezpečnost vody z kohoutku.
Čím vyšší je safety index, tím lépe. Maximum je 100.
Nad 70 bodů se ale stále jedná a velice bezpečné země, kam můžete bez obav vycestovat. Pro trošku ostřílenější cestovatele jsou v pořádku i země s nižším indexem, jen je potřeba si dát pozor třeba na krádeže nebo podvody na turisty.
1. Island – safety index – 95
Již 14. rok po sobě je Island podle Globálního mírového indexu nejbezpečnější zemí světa. Island je severská země s relativně malým počtem obyvatel (340 000). Na Islandu je velmi nízká úroveň kriminality, což se obvykle připisuje vysoké životní úrovni, malému počtu obyvatel, silnému společenskému postoji vůči zločinu, vysoké důvěře v dobře vycvičené policejní síly a nedostatku napětí mezi sociálními a ekonomickými třídami. Island nemá armádu a policie u sebe nenosí střelné zbraně (pouze výsuvné obušky a pepřové spreje). Na Islandu také platí zákony zaručující rovnost, například legální sňatky osob stejného pohlaví a adopce dětí osobami stejného pohlaví, náboženská svoboda a rovné odměňování mužů a žen.
2. Dánsko – 94
Dánsko, které se v roce 2022 umístilo na druhém místě v žebříčku nejmírumilovnějších zemí světa, je další z nejbezpečnějších a nejšťastnějších zemí světa. Dánsko je jednou z mála zemí, kde se lidé podle svých slov cítí bezpečně v kteroukoli denní i noční dobu, a to i děti. Dánsko se vyznačuje vysokou úrovní rovnosti a silným smyslem pro společnou odpovědnost za sociální blaho – což jsou dvě vlastnosti, které přispívají k pocitu bezpečí a štěstí jeho občanů.
Korupce se v dánském obchodě nebo politice vyskytuje jen zřídka, protože poctivost a důvěra jsou nejvyššími prioritami. Dánsko má sice vysokou daň z příjmu fyzických osob, ale z těchto daní se financují sociální programy, které zajišťují, že každý dostane služby a výhody, které mu pomohou žít pohodlný život. V Dánsku má například každý přístup k bezplatnému vysokoškolskému vzdělání a zdravotní péči bez dalších poplatků a starším lidem jsou poskytovány domácí pečovatelky.
3. Rakousko – 92
Rakousko se v roce 2022 umístilo na třetím místě nejbezpečnějších zemí světa. Násilné demonstrace v důsledku probíhajících sociálních nepokojů sice stále vzbuzují obavy, ale lze se jim poměrně snadno vyhnout a jinak je Rakousko velmi bezpečnou zemí. Závažné trestné činy jsou neobvyklé (s obvyklým upozorněním, abyste si dávali pozor na kapsáře a zloděje peněženek). Kromě toho bylo Rakousko v posledních letech ušetřeno větších teroristických akcí.
4. Francouzská Polynésie – 92
Když se řekne Francouzská Polynésie, možná vám to moc neřekne, když ale zmíníme ostrovy Tahiti nebo Bora Bora, jistě si vybavíte neskutečně nádherné fotografie pláží a malých bungalovů na instagramu a v časopisech. hlavní Jedná se o skupinu více než 100 ostrovů v Jižním Pacifiku rozložených na celkem asi 2 000 Km, které byly pravděpodobně poslední osídlenou oblastí naší planety. Ostrovy patří pod Francii ale protože jsou daleko od Evropy a jsou zde naprosto odlišné podmínky, zařadili jsme do žebříčku toto souostroví zvlášť. Francouzská Polynésie je velmi oblíbenou dovolenkovou destinací díky svým nádherným plážím, nádherným korálovým útesům, lagunám a překrásným horám a přírodě. Díky neobvykle nízké kriminalitě, vám tuto destinaci na dovolenou rozhodně můžeme doporučit.
5. Nový Zéland – 90
Nový Zéland je aktuálně 5. nejbezpečnější destinací na světě. Nový Zéland má velmi nízkou míru kriminality a násilné trestné činy jsou zde obzvláště vzácné. Stále je však potřeba se mít na pozoru před krádežemi, zejména v turistických oblastech (což platí pro všechny země světa), ale celkové riziko je minimální. Na Novém Zélandu nejsou ani žádná smrtelně nebezpečná zvířata, na rozdíl od sousední Austrálie. Novozélanďané jsou obecně otevření a mají zákony, které zabraňují porušování svobody slova a projevu kohokoli. Stejně jako na Islandu ani na Novém Zélandu nenosí policie osobní střelné zbraně.
6. Singapur – 90
Singapur je v žebříčku GPI aktuálně pro rok 2022 na šestém místě. Podle Gallupovy zprávy z roku 2018 měli obyvatelé Singapuru nejvyšší pocit osobního bezpečí a pozitivnější zkušenosti s vymáháním práva než obyvatelé kterékoli jiné země. Singapur má jednu z nejnižších úrovní kriminality na světě, což je pravděpodobně způsobeno přísnými tresty, které jsou udělovány i za drobné trestné činy. Vláda a policie přísně kontrolují střelné a jiné zbraně a násilné a konfrontační trestné činy jsou v Singapuru vzácné.
Jako městský stát se Singapur řadí také na druhé místo nejbezpečnějších měst na světě podle indexu bezpečných měst organizace Economist Intelligence Unit (EIU). V roce 2019 se Singapur umístil na prvním místě v oblasti bezpečnosti infrastruktury a osobní bezpečnosti, na druhém místě v oblasti digitální bezpečnosti a na osmém místě v oblasti zdravotní bezpečnosti.
7. Švýcarsko – 89
Švýcarsko je nádherná malá země uprostřed Evropy. Leží mezi Francií a Itálií a je proslulý svými precizními Alpskými sjezdovkami, čokoládou a v neposlední řadě také sýry. Kromě toho je zde také minimální kriminalita a díky svému unikátnímu politickému systému se jedná o jednu z vůbec nejbezpečnějších zemí celého světa. Ideální místo jak pro dovolenou, tak i pro život.
8. Lichtenštejnsko – 89
9. Kanada – 88
10. Monako – 88
11. Česká republika – 88
Míra kriminality v České republice se v průběhu let neustále snižuje, přičemž výrazně klesá zejména míra násilné trestné činnosti. Česká republika se rovněž vyznačuje nízkým výskytem terorismu a přírodních katastrof. V neposlední řadě se Česká republika může pochlubit mnoha čistými a efektivními nemocnicemi a státním systémem zdravotního pojištění, který nabízí dostupné ceny a umožňuje téměř všeobecné pokrytí.
12. Slovinsko – 87
Slovinsko, jeden z bývalých členů Jugoslávie, se na vysokém žebříčku bezpečnosti umístilo díky vynikajícím výsledkům ne v jedné, ale hned ve třech samostatných kategoriích: bezpečnost cestování, zdravotní rizika a bezpečnost silničního provozu. Stejně jako mnoho slovanských států i Slovinsko v polovině 90. let minulého století ustavilo demokratickou vládu a nyní se zaměřuje na zlepšování kvality života v mnoha oblastech, včetně bezpečnosti a udržitelnosti.
13. Austrálie – 86
14. Finsko – 86
15. Německo – 85
16. Norsko – 85
17. Polsko – 84
18. Quatar – 84
19. Japonsko – 83
Velký propad z desítky nejbezpečnějších zemí světa pro rok 2022 zaznamenalo také Japonsko. Japonsko, po tom co se již 14 let umisťovalo v první desítce zemí Globálního mírového indexu a trvale získávalo vysoké hodnocení za nízkou míru kriminality, minimální vnitřní konflikty a prakticky neexistující politické nepokoje se v zemi zvýšila teroristická hrozba. Také blízkost Japonska k potenciálně nepřátelským sousedům Číně a Severní Koreji by se v určitém okamžiku mohla stát hrozbou pro jeho bezpečnost, ale zatím se tak nestalo.
Japonsko je známé omezeným přistěhovalectvím a omezeným přístupem ke střelným zbraním, protože Japonci nepovažují nošení střelné zbraně za právo jednotlivce. Podle indexu bezpečných měst od Economist Intelligence Unit bylo Tokio v roce 2019 považováno za nejbezpečnější město na světě, přičemž se umístilo na prvním místě v oblasti kybernetické bezpečnosti, na druhém místě v oblasti zdravotní bezpečnosti a na čtvrtém místě v oblasti bezpečnosti infrastruktury a osobní bezpečnosti.
20. Irsko – 83
Kriminalita je mimo několik městských čtvrtí poměrně nízká (a jako ve většině zemí je třeba mít se i zde na pozoru před kapsáři a podvodníky v turisticky frekventovaných oblastech) a hrozba terorismu je malá. Ve skutečnosti může irská krajina představovat větší bezpečnostní riziko než její obyvatelé – k úchvatným útesům a klikatým venkovským silnicím je třeba přistupovat s respektem, zejména během náhlého deště nebo v oblastech bez mobilního signálu.
21. Chorvatsko – 83
Kromě kapsářů a podvodníků, na které si u zde musíte dát pozor, je Chorvatsko velmi bezpečnou zemí s nízkou kriminalitou. Proto je mimo jiné také Chorvatsko tak oblíbenou dovolenkovou destinací zejména pro české a německé turisty.
22. Maďarsko, Španělsko, Švédsko – 83
23. Estonsko a Jižní Korea – 82
Spousta zemí má tako safe index na 80 bodech
Barbados, Curacao, Seychely, Dominica, Grenada, Litva 80, Mauricius, Palau, Rumunsko, Slovensko, Nauru 3. nejmenší stát mimo Evropu.
Spojené státy Americké a bezpečnost
Ameriku jako celek bychom do žebříčku na prvních 20-ti místech rozhodně nezařadili, je to však obrovská země a tak, je potřeba se podívat na jednotlivé státy zvlášť a spousta z nich patří do velice bezpečných zemí s minimálními riziky terorismu, kriminality, nebo přírodních katastrof.
Například Arizona má safety index krásných 86, Arkansas 74, Kalifornie 70, Kolorado 82, Konektykat 86, Florida 70, Havaii 78, Idaho 85, Kansas 81, Washington 88 přesto, že celkové číslo USA je jen 68. Možná vás překvapí, že New York má celých 82 bodů v safe indexu.
Další poměrně hodně bezpečné země jsou například Spojené arabské emiráty, Chile a Lotyšsko 79, Malta 78, Uruguay,
Spojené království, Itálie a Srbsko 77, Omán 76, Cyprus 75, Holandsko 75, Lucembursko 74, Ghana 73, Vietnam 73, Řecko a řecké ostrovy 73, Kazachstán 72, Fidži 70, Mongolsko 71, Svatá Lucie, Samoa a Tonga 70, Malajsie 69.
Třeba Portugalsko ale na žebříčku propadlo hlavně kvůli zvýšené kriminalitě, hlavně krádežím. Aktuálně má jen 57 bodů v safe indexu. Přesto se tam můžete na dovolenou vydat bez obav, stačí, když budete obezřetní a nenecháte se nachytat podvodníky a vyhnete se pochybným částem měst.
Vyberte si i vy svoji opravdu bezpečnou dovolenou 😉