10 překvapivých faktů o Maďarsku

Maďarsko je od Česka celkem blízko a dokáže toho také hodně nabídnout. Ať už je to dobré jídlo, tokajské víno nebo termální lázně. Dnes se podíváme na 10 zajímavostí o Maďarsku.

 

1) Když se v Maďarsku lidé představují nebo zapisují svá jména, jako první uvádějí příjmení a až po něm křestní jméno, jméno pak vypadá například takto: Nagy Gábor.

2) V Česku se langoše většinou polévají kečupem, potírají česnekem a posypávají strouhaným sýrem. V Maďarsku si však můžete vybrat z různých variant. Langoše se zde prodávají například ve variantách se šunkou, lečem, potřené zakysanou smetanou a podobně.

3) Maďarský gulyas (guláš) je polévka. To, co si Češi představí pod pojmem guláš se v maďarštině řekne pörkölt [perkelt]. Pörkölt není od “českého guláše” zásadně odlišný.

4) Typickou maďarskou plodinou je paprika. Pěstuje se zde celá řadu odrůd a obyvatelé z paprik dělají koření, které nesmí chybět v mnoha maďarských pokrmech.

5) Maďaři jsou dosti vlasteneckým národem. Na maďarských školách se dokonce vyučuje povinný předmět Vlastenectví.

maďarská vlajka

6) Budapešťské metro je nejstarší v kontinentální Evropě (bylo otevřeno v roce 1896). Toto metro stále jezdí, jedná se o linku M1 a jízda touto linkou nabízí příjemný zážitek.

7) V Budapešti najdete spoustu “ruin pubů”. Ruin puby jsou hospody, které vznikly ve vybydlených domech a domech odsouzených k demolici. Řada těchto hospod vydržela až dodnes a nabízí tak velmi příjemnou atmosféru.

8) Velkým přírodním bohatstvím Maďarska je termální voda, díky které v Maďarsku vzniklo spoustu termálních lázní. Pouze v hlavním městě najdete více jak 10 komplexů a mnoho dalších takových komplexů je rozseto po celé zemi.

9) Maďarskou chloubou je tokajské víno pocházející z vinařské oblasti Tokaj. Už král Ludvík XIV. toto víno označoval jako: “víno králů, král vín – vinum regum, rex vinorum”.

tokajské víno

10) Maďarština je velmi specifický jazyk a minimálně ve střední Evropě je jazykem opravdu unikátním. Stačí, když si poslechnete maďarskou verzi písničky Jingle Bells.

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 3
    Shares

Jeden komentář u “10 překvapivých faktů o Maďarsku

  1. Filip

    Nejradši mám na madarsku čabajky 🙂

Přidejte komentář