10 zajímavostí o Švédsku

Švédsko nabízí celou řadu zajímavostí.

Švédsko je země, se kterou si mnoho lidí spojuje zimu nebo štědrý sociální systém. Tento severský stát však nabízí celou řadu dalších zajímavostí, které jsme si pro vás připravili.

 

1) Švédsko je podle Global Innovation Index druhou nejinovativnější zemí na světě. Na prvním místě se umístilo Švýcarsko.

2) Ve Švédsku je problematické nakoupit tvrdý alkohol. Musíte totiž navštívit specializovanou státní prodejnu Systembolaget, což je jediné místo, kde tvrdý alkohol ve Švédsku seženete. Věková hranice pro pití alkoholu je ve Švédsku sice 18 let, nicméně v této síti prodejen vám alkohol prodají až od 20 let.

3) Stockholmská krevní banka motivuje lidi k dárcovství krve tím, že každý kdo daroval krev, obdrží SMS pokaždé, když jeho krev někomu zachrání život.

4) Švédsko je druhou nejvíce zalesněnou zemí v Evropě, 68,95 % švédské pevniny je pokryto lesy. První nejzalesněnější evropskou zemí je Finsko, kde lesy tvoří neuvěřitelných 72 % pevniny.

69 % Švédska tvoří lesy.

5) Málokdo ví, že hlavní město Švédska, Stockholm, se rozkládá na 14 ostrovech. Díky všudypřítomné vodě a nádherné architektuře to je velmi fotogenické město.

6) Švédi umí mluvit velmi dobře anglicky. Většina filmů je zde v televizi vysílána v angličtině se švédskými titulky. Ve Švédsku to rozhodně není jak u nás v Česku, kde jsou všechny filmy dabované. Podle EF English Proficiency Indexu jsou Švédové v angličtině druzí nejlepší na světě (nepočítáme-li anglicky mluvící země), na prvním místě je Nizozemsko.

7) Ve Švédsku se velmi často používají platby kartou nebo mobilním telefonem. Mnoho obchodů zde už dokonce nepříjímá klasickou hotovost. Mince a bankovky představují pouze dvě procenta švédské ekonomiky.

8) Ve švédském městě Uppsala kolem desáté hodiny večer křičí studenti z oken. Tato tradice vznikla už v sedmdesátých letech minulého století. Je to kvůli tomu, aby se studenti zbavili stresu a trochu se odreagovali od náročného studia.

9) Ve Švédsku je velmi málo kuřáků, podle tohoto průzkumu kouří každý den pouze 5 % Švédů. Může to však být i tím, že mnoho lidí zde namísto cigaret užívá snus, což je speciálně upravený tabák, který se vkládá pod horní ret.

10) Mnoho obchodů a podniků má v červenci zavřeno. Hodně Švédů si totiž v červenci bere dovolenou a často to končí tak, že se obchody buď úplně zavřou a nebo jsou plné brigádníků.

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 4
    Shares

Přidejte komentář