9 zajímavostí o Jamajce

Když se řekne Jamajka, asi si vybavíte Boba Marleyho nebo Usaina Bolta. Jamajka však nabízí mnohem více!


1) Někteří jamajští obyvatelé vyznávají rastafariánství – náboženské hnutí. Vyznavač rastafariánství například nesmí pít alkohol nebo konzumovat maso. Drtivá většina Jamajčanů však věří v křesťanství.

2) Marihuana byla na Jamajce dlouhou dobu ilegální. V roce 2015 však byla schválena její dekriminalizace. Konopí zde roste jako plevel. Jamajčané z něj vaří, dělají z něj oblečení a s oblibou ho kouří.


3) Tradičním jamajským pokrmem je Ackee & Saltfish. Jedná se o pokrm připravovaný z tresky a typického jamajského ovoce Ackee. Magazín National Geographic tento pokrm ohodnotil jako druhé nejlepší národní jídlo na světě. Určitě stojí za to vyzkoušet.

4) Úřední jazykem je zde angličtina. Rodnou řečí většiny Jamajčanů je však “patois”, chcete-li “patwa”, což je zdejší slang, který vznikl z angličtiny, původních jazyků černých otroků dovezených z Afriky, portugalštiny, španělštiny a dalších jazyků. Anglická fráze: “How are you? – Jak se máš?” se v patwě řekne: “A weh yuh deh pan?”

5) Jamajčani nikam nespěchají a celý jejich život si můžete představit pod heslem: “No problem man – Žádný problém”.

6) Přestože naprostou většinu jamajské populace tvoří Černoši, žije zde mnoho přistěhovalců. V hlavním městě Jamajky – Kingstonu, najdete například i indickou čtvrť zvanou Bombaj, ve které žije zhruba 40000 Indů.

7) Jamajskou narozeninovou tradicí je posypání oslavence moukou. Jamajčani si na oběť někde počkají nebo si ji najdou a nečekaně ji posypou moukou.


8) Káva z Jamajky je považována za jednu z nejlepších na světě.

káva

9) Jamajka je známá i svými kvalitními rumy. Navštívíte-li Jamajku, určitě nezapomeňte vyzkoušet Appleton Estate Rum, který se nabízí v různých variantách.

 

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 17
    Shares

Přidejte komentář