České oblasti v zahraničí

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda existují nějaké české oblasti v zahraničí? Možná jste už slyšeli o Banátu v Rumunsku, slyšeli jste však i o Daruvaru nebo Volyni na Ukrajině? Právě o těchto oblastech se dozvíte v dnešním článku.

1. BANÁT

Banát jako celek se nachází v Rumunsku, Srbsku a Maďarsku. Česká menšina však žije převážně v rumunském Banátu a to v několika vesnicích, kterými jsou Sv. Helena, Gerník, Bígr, Eibentál, Šumice a Rovensko. Kromě těchto ryze českých vesnic zde můžete najít i vesnice, ve kterých Češi žijí společně s Rumuny.

Banát

Dost zajímavé je, že v Banátu se stále dodržují staré tradice, které už někteří Češi vůbec neznají, například dožínky nebo posvícení. V souvislosti s těmito tradicemi můžete narazit i na typické české kroje a oblečení, které se u nás v Česku už nenosí.

Tato oblast se však v dnešní době potýká i s různými problémy, především s odchodem mladých banátských Čechů do Česka nebo do Rumunska za prací. Ve vesnicích to totiž není s prací zrovna skvělé. I proto se v Banátu každoročně koná hudební festival, na který jezdí řada lidí z Česka. Tento festival a turistický ruch tak alespoň částečně tomuto regionu pomáhá. Zajímá-li vás Banát více, pak si můžete přečíst článek 6 faktů o Banátu, které vás překvapí.

Srbský banát

Když se mluví o Banátu každému se vybaví Rumunsko, ale bylo by škoda zapomenout na Čechy žijicí ve srbské části Banátu. Ve srbském Banátu se nachází vesnička Češko Selo o zhruba 40 obyvatelích, kterou tvoří asi z 85 procent Češi. Vesnice je tedy opravdu malá a tvoří ji pouhé 3 ulice s názvy: “Masarykova”, “Jana Husa” a “Václava Havla”. V obci pak můžete najít i kostel sv. Jana Nepomuckého. Všichni se zde živí zemědělstvím – buď vlastní pole nebo jablečný sad. Plodiny pak vyvážejí do Ruska.

2. DARUVAR

Daruvar je chorvatské město, ve kterém žije zhruba 10 000 obyvatel, z čehož je asi 20 % české národnosti. Jedná se o jakési hlavní město Čechů, které se nachází v Chorvatsku. Je zde dokonce i česká školka, škola a české třídy gymnázia. Ve městě fungují i různé české spolky, například knihovna Franty Buriana. Koná se zde i řada různých kulturních akcí. Stejně jako v Banátu se i zde slaví dožínky a dodržují některé starší tradice. A kdyby jste měli chuť na české pivo, pak máte možnost si ho v Daruvaru dát – nachází se zde totiž pivovar vyrábějící pivo Staročeško. A právě toto pivo se vyrábí podle české receptury.

Nečekejte však, že pokud uvítáte do Daruvaru uslyšíte všude češtinu, hlavním dorozumívacím jazykem je zde chorvatština. Počet Čechů žijících v Daruvaru se rok od roku snižuje – staří lidé umírají a mladí lidé se v určitých případech k české národnosti už nehlásí. Můžete zde tedy nalézt i lidi původem z Česka, kteří však česky vůbec nemluví a o českou kulturu nemají moc velký zájem.
Daruvar
V oblasti Slavonie je však i řada dalších lokalit, ve kterých můžete narazit na naše krajany. Například ve vesnici Končanica, o které málokdo ví, žije 2360 obyvatel, z čehož 47 % tvoří Češi (2011). Kromě toho stojí za zmínku i městečko Dežanovec o více jak 3000 obyvatelích, kde žije kolem 20 % Čechů.

3. VOLYNŠTÍ ČEŠI

Přestože se většina volyňských Čechů vrátila do vlasti, někteří z nich na Ukrajině převážně v Žytomyrské oblasti žijí dodnes. Jelikož je celá Ukrajina spojena s chudobou a na východě Ukrajiny navíc panuje válka, situace zde není pro volyňské Čechy moc příznivá. Kolik volyňských Čechů na Ukrajině v dnešní době žije je otázkou – hovoří se však o několika stovkách až dvou tisících. V roce 2014 Čechy žijící v této oblasti navštívil i ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a to především kvůli probíhající válce na Ukrajině.

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 3
    Shares

Přidejte komentář