7 věcí co dělat + 1 co nedělat na Zakarpatské Ukrajině

Zakarpatská Ukrajina je kousek od České republiky a je do ní i dobré dopravní spojení. Řada Čechů se jí však z mnoha různých důvodů vyhýbá. Přitom si stačí koupit jízdenky, které vás mohou vyjít i na méně jak 1000,- Kč (kupujete-li je s dostatečným předstihem) a vyrazit. Jedná se o jízdu vlakem do Košic, V Košicích se pak přestupuje do autobusu. Kromě toho, že se do Zakarpatské oblasti dá jednoduše dostat, má výhodu i v nízkých cenách. V dnešním článku se dozvíte, co se dá v Zakarpatí dělat.

 

1) Zajeďte do Koločavy

Koločava je vesnice vzdálená asi 200 kilometrů od hranic Slovenska s Ukrajinou. Jezdí sem řada Čechů hlavně z toho důvodu, že ji proslavil Ivan Olbracht. Koločava je totiž rodištěm Nikoly Šuhaje, což je hrdina Olbrachtova literárního díla Nikola Šuhaj loupežník.

koločava

V návaznosti na Česko zde byla vybudována hospoda a hotel zvaný Četnická stanice, kam se sjíždí řada Čechů. Dalo by se říci, že Četnická stanice je takové malé Česko v Koločavě. Vesnice se navíc nachází v národním parku, a proto se dají podnikat výlety do přírody v okolí. Určitě bych doporučil udělat si výlet po turistické trase, kterou můžete vidět na obrázku (po červené). Budete-li ubytováni v Koločavě, přímo před Četnickou Stanicí je zastávka, kde směrem na Synevyr jezdí autobus. Stačí říct řidičovi, ať vám zastaví kousek za Synevyrem a můžete vyrazit. Projdete se sice skoro 30 kilometrů, ale výhledy a chůze po hřebenech za to prostě stojí. A pokud byste chtěli ještě něco navíc, vydejte se k Synevyrskému jezeru a nebo na horu Strymba.


mapy

koločava2 koločava3

 

2) Projděte se večer po Užhorodu

Večerní procházka po centru Užhorodu aneb největšího zakarpatského města za to prostě stojí. Nemusíte se bát. V centru je i přes noc bezpečno a dost to tam žije. Projděte se třeba po známém užhorodském mostu, který je přes noc nádherně osvícen. A pokud bude teplo, můžete si dát pivo na některé ze zahrádek s výhledem na řeku Už. Na bezpečnost mohou být možná horší některé ulice a čtvrti mimo centrum. Centrum je však pro noční život jak stvořené. A ty ceny…

Užhorod most

 

3) Projeďte se maršrutkou, taxíkem

Nevíte co je to maršrutka? Maršrutka je ukrajinský autobus. Ježdění ukrajinskou maršrutkou však funguje trochu jinak než ježdění českým autobusem. Výhodou například je, že si na maršrutku můžete mávnout kdekoliv na silnici a řidič vám pravděpodobně zastaví. S řidičem se taktéž můžete domluvit na tom, aby vám zastavil a vy vystoupili, kdekoliv chcete. Ježdění maršrutkou je navíc dost levné. Má však i své stinné stránky. V prvé řadě je to málo prostoru – pokud jedete s batohy, není to zrovna pohodlné. Druhou věcí jsou pak ukrajinské silnice, které jsou na opravdu špatné úrovni. Cesta, která trvá v Česku hodinu, trvá na Ukrajině třeba hodiny tři. V každém případě to rozhodně stojí za vyzkoušení, protože i to patří k pochopení ukrajinského života a může se jednat o skvělý zážitek.

Pokud si chcete užít trochu luxusu za pár korun, můžete si třeba v Užhorodu vzít taxík. V Užhorodu jsou ceny trochu vyšší, mezi městy byste se většinou měli vejít do 10 korun za kilometr jízdy. Taxíky jsou však většinou stará auta značky Lada, na která už v Česku skoro nenarazíte. Občas však můžete narazit i na luxusnější auto.

maršrutka

 

4) Užívejte si život

Ukrajina je pro nás jako Čechy přímo stvořená pro párty. Nahrávají tomu levné ceny alkoholu – vodka (0,5 l) dobré kvality v přepočtu za 68 korun a v akci i levněji. Levné jsou však pro Čechy hlavně cigarety, ty nejlevnější v přepočtu vyjdou i na méně jak 20 korun, cigarety značky Marlboro pak na zhruba 25 korun. Točené pivo vychází v restauracích na zhruba dvacet korun, levné jsou však různé míchané drinky a panáky. Pokud si chcete dát něco nealkoholického, určitě zkuste Kvas, což je taková zvláštní limonáda, která se na Ukrajině dost pije. Dá se zakoupit buď točený, nebo v PET lahvi. Pokud byste chtěli do klubu, v Užhorodu nebo Mukačevu jich najdete několik.

vodka nemiroff

 

5) Navštivte užhorodský trh

Asi největší trh se nachází na kraji Užhorodu. Stačí se místních zeptat na рынок (rynok) a oni už vám řeknou, kam se máte vydat. Co na trhu najdete? Snad všechno od elektrospotřebičů až po oblečení. Prodává se zde i řada produktů značky Adidas, Nike, Converse nebo Vans. Nové boty od značky Adidas vás mohou vyjít třeba na 600,- Kč a to v poměrně dobré kvalitě. Většina prodejců však pravděpodobně prodává neoriginální produkty. Levně jsme zde nakoupili deodoranty, které vyšly třikrát levněji než v Česku. A pokud byste trh zkoumali dost dlouho, určitě byste našli i mnoho dalších zajímavých věcí.


trh užhorod

 

6) Dejte si ukrajinský hot dog

Ukrajinský hot dog je jiný než český. Čím je jiný? Je větší, kromě párku je v něm navíc i zelí a je také o dost levnější. V některých fastfoodech vyjde v přepočtu i na pouhých 10 korun. Nutno dodat, že existují různé verze a v některých zelí být vůbec nemusí. Ve stáncích s párky v rohlíku navíc často prodávají i kebab, který stojí zhruba 25 korun. Dávejte si však pozor, nejedná se totiž o kebab stejný jako v Česku, je mnohem menší a je v něm méně masa.

ukrajinský hot dog

 

7) Zkuste ukrajinskou kuchyni

Když už budete na Ukrajině určitě si dejte pravý ukrajinský boršč. Často můžete narazit na dvě verze boršče – s masem a bez masa. Pokud nejste vegetarián, určitě si připlaťte a dejte si boršč s masem, je o úroveň lepší. Další jídlo, které rozhodně nesmíte vynechat, je šašlik (můžete vidět na obrázku). Šašlik je marinované maso na špejli (ze špejle se před podáním sundá). Maso se marinuje ve směsi octa, červeného vína a směsi koření. Někdy je mezi kousky masa i cibule. Nezapomeňte vyzkoušet ani pelmeně, což jsou kuličky plněné masem vařené ve vodě. Existuje několik různých variant.

šašlík

 

+ TIP NA ZÁVĚR: NEjezděte do Solotvina

Když jsme se chystali na Zakarpatskou Ukrajinu, řada lidí nám doporučovala Solotvino. Prý je to takové Mrtvé moře na Ukrajině. Znělo to skvěle, když jsme však dorazili na místo, byli jsme dost zklamaní. Špatný dojem dělá v prvé řadě halda odpadků v okolí. Druhá věc jsou pak samotná jezera, která si přivlastnili různí správci hotelů a kempů a jezero je tak rozděleno mezi několik takových správců. Když jsme se navíc koupali sůl moc nenadnášela (rozhodně ne jak v izraelském Mrtvém moři) a všude plavaly larvy komárů. Záleží však také na resortu, kde se ubytujete, v některých prý voda nadnáší. Pokud jedete autem nebo motorkou přes rumunskou hranici, klidně se stavte. Pokud však pojedete přes Užhorod a budete se chtít do Solotvina vypravit maršrutkou, postrádá to smysl (půl dne cesty tam, půl dne zpátky). Místo Solotvina si radši můžete udělat třeba výlet na nejvyšší ukrajinskou horu – Hoverlu.

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 52
    Shares

2 komentářů u “7 věcí co dělat + 1 co nedělat na Zakarpatské Ukrajině

  1. Nevedel jsem ze pelmene jsou MASOVE KULICKY PLNENE MASEM 😀 takze je to podle vas jen maso 😀

    1. Redakce

      Díky za upozornění, v článku jsme to upravili, jednalo se bohužel o špatné vyjádření.

Přidejte komentář