5 důvodů, PROČ byste měli cestovat

Někteří lidé se cestování vyhýbají obloukem a často to bývá i z toho důvodu, že v cestování nevidí smysl. Tento článek by měl tyto osoby vyvést z omylu a ukázat jim, že vydat se na cesty, prostě stojí za to. Pojďte si přečíst 5 důvodů, proč byste měli cestovat.

1) Zbavíte se předsudků

Mnoho lidí si myslí, že jakmile opustí svou domovskou zemi, hrozí jim nebezpečí. Pokud se však vydáte na cesty a navštívíte pár zemí, zjistíte, že by se dalo říct, že lidé jsou všude v jádru stejní – většinou se chovají mile a nechtějí vám uškodit. Nesmíte však zapomenout, že pokud chcete, aby se k vám ostatní chovali mile, musíte být na okolí příjemní i vy sami.

Je sice pravda, že se každý národ se mentalitou trochu liší, ale o tom právě cestování je. To, co přijde například Japoncovi normální, Čechovi normální přijít nemusí. Ať už to je to třeba to, že v Japonsku se nedává spropitné a mohlo by to Japonce urazit nebo to, že smrkání na veřejnosti je společenské faux paus.


“Mít rád lidi a milovat lidi, to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí. Kdo myslí jenom na sebe, ochudí jiné o sebe, ochudí sebe o jiné, zakrní a zahyne.” Jan Werich

 

asiatka

 

2) Zjistíte, že vám stačí méně, než si myslíte

Možná už se vám stalo, že jste si na dovolenou sbalili tolik věcí, že se vám skoro nevešly do kufru, a pak jste zjistili, že polovinu z nich nepotřebujete. Díky cestování zjistíte, že pro spokojený život nemusíte vlastnit řadu nesmyslných věcí, a že i s málem můžete být šťastni.

Skoro každý člověk (alespoň ve vyspělých zemích) se honí za tím, aby měl co nejvíce peněz, protože si chce koupit drahé boty, telefon, auto a podobně. Přemýšleli jste však někdy nad tím, že materialismus nemusí být smyslem života? Důkazem jsou chudé země, ve kterých si lidé často dokážou užívat život, přestože nevlastní nejnovější iPhone. Jak? Užívají si přítomný okamžik. Na to dnešní vyspělá civilizace už tak trochu zapomíná. A i na toto můžete díky cestování přijít.

 

3) Naučíte se řešit problémy

Když jste daleko od domova a narazíte na problém, musíte si poradit. Ať už to je ztráta pasu, zmeškání autobusu nebo cokoliv jiného, musíte takový problém vyřešit. Pokud ho řešit nebudete, skončí to ještě většími problémy, které na sebe budou navazovat další a další problémy.

Stejně tak zjistíte, jak se chováte v krizových situacích. Poznáte, zda dokážete zachovat chladnou hlavu v případě nepříjemných chvil. Poznáte však i to, jaké jsou vaše silné stránky. Prostě budete mít čas a vhodné prostředí k tomu poznat sami sebe. Stačí delší doba v zahraničí a po určité době se budete divit, co jste o sebe nevěděli a jak vám v tom cestování pomohlo.


 

skok

 

4) Budete si více vážit svého domova

Mnoho lidí si neustále stěžuje na nízké platy, nízké důchody nebo děravé silnice. Pokud však začnete cestovat, zjistíte, že jako Česká republika jsme na tom oproti většině států dost dobře. A k takovému uvědomění nemusíte vycestovat ani nikam daleko. Stačí, když se podíváte na nepříliš vzdálenou Ukrajinu a věřte tomu, že už nikdy nebudete nadávat na české silnice.

Cestování vám tedy může pomoci i k tomu, že budete pozitivnější a věci, které ostatní rozhodí z rovnováhy, vám nepřijdou moc podstatné. Možná se na chvíli rozčílíte kvůli frontě na úřadě nebo nekvalitní silnici. Během chvíle vám však dojde, že většina lidí na světě je na tom hůř a vy si pořádně nemáte na co stěžovat.

 

5) Cestování vás donutí vzdělávat se

Při návštěvě  cizích zemí musíte brát v potaz to, že se tam mluví jiným jazykem. Chcete-li se v zahraničí dobře domluvit, měli byste se učit jazyky. Co třeba takový dlouhodobý pobyt v zahraničí? Cizojazyčné prostředí vás prostě donutí začít se učit tamní jazyk.  A kromě toho, že vás k tomu prostředí donutí, vám prostředí učení cizího jazyka i usnadní. Díky cestování se navíc zlepšíte i v geografických záležitostech. Pojedete-li například do Brazílie, pravděpodobně si o ní před odjezdem něco zjistíte. A stejně tak se o ní dozvíte řadu informací i na místě.

“Nejlepší vzdělání, které jsem kdy zažil, je cestování.” Matthew McConaughey

 

ruce

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 75
    Shares

Přidejte komentář