Letní dovolená na Moravě: Kde ji strávit?

Letní dovolená Morava

Rádi poznáváte svou rodnou zemi, ale stále jste nestrávili dovolenou na Moravě? Naplánujte si svou letošní letní dovolenou s předstihem a sestavte si seznam míst, která během ní navštívíte.

Mikulov: Povinná zastávka během vaší moravské dovolené

Oblíbeným cílem turistů, kteří na Moravu zavítají, je město Mikulov. Kromě zámku, Svatého kopečku, Kozího hrádku, Dietrichsteinské hrobky a malebného náměstí se ve městě skvěla najíte a za zmínku stojí i pestrá nabídka ubytování. Právě ubytování v Mikulově vám nabídne skvělé pohodlí a blízkost moravských lákadel. Z Mikulova to je jen kousek k zřícenině Sirotčí hrádek, ale také k Lednicko-valtickému areálu, Dolním Věstonicím či k zatopenému vápencovému lomu Janičův vrch.

Lednice: Zámek, park i projížďka lodí

Ne nadarmo se o obci Lednice říká, že je perlou Jižní Moravy. Tato obec patří k těm vůbec nejnavštěvovanějším v České republice. K oblíbenému stejnojmennému zámku se můžete dostat pěšky, případně využít plavbu lodí. Právě zámek Lednice je symbolem celé obce a přilehlý zámecký park láká k celodenní procházce. Ubytování Lednice vám nabízí skvělou možnost, jak mít zámecký areál na dosah ruky, a zároveň možnost navštívit Břeclav i Valtice. Ať už se rozhodnete strávit několik nocí v penzionu, apartmánu, na chatě či v hotelu, svého rozhodnutí nebudete litovat.

Nádherný výhled na vinice ze Slunečné

Při návštěvě Moravy byste neměli vynechat ani některou z mnoha rozhleden. Nedaleko Velkých Pavlovic leží rozhledna Slunečná, která vám z výšky 15 metrů nabídne okouzlující výhled do krajiny. Kochat se tak budete moci pohledem na Pálavu, Mušovská jezera a při skvělé viditelnosti dohlédnete až na Slovensko. Výhodou rozhledny Slunečné je to, že je skvěle dostupná i pro cyklisty a pěší, protože leží přímo na cyklotrase Modré hory.

Býčí skála: Tajemné místo v Moravském krasu

Oblíbenou moravskou turistikou atrakcí je Moravský kras. Systém jeskyň a nejhlubší propast v České republice Macocha každoročně přilákají davy turistů. Kromě Macochy patří k nejoblíbenějším cílům turistů Punkevní jeskyně. Každoročně do nich zavítá na 200 tisíc návštěvníku. Patříte-li k milovníkům tajemna, vydejte se při návštěvě Moravského krasu také k Býčí skále. 

Podle historiků byla využívána v minulosti jako svatyně a konala se v ní řada obřadů a rituálů. Přestože jeskyně není veřejnosti přístupná, lidé, kteří se vydali do její blízkosti a prohlédli si ji alespoň zvenčí, se často shodují na tom, že Býčí skála je zahalena něčím temným a děsivým. K tomu, že aura jeskyně nebude úplně pozitivní, přispívá i nález desítky lidských těl, která se stala buď součástí pohřebního rituálu nebo jiného obřadu.

Sklepní uličky k návštěvě Moravy neodmyslitelně patří

Když se řekne Morava, určitě se vám ihned vybaví moravské víno. Právě proto se sklepní uličky řadí k místům, která musíte během své moravské dovolené navštívit. Sklepní uličky jsou nedílnou součástí vinařských oblastí a vinaři vás jimi rádi provedou. Součástí prohlídky samozřejmě tradičně bývá i výklad o historii a postupech při výrobě vína a chybět nesmí ani ochutnávka.

Přetvořte své vzpomínky v suvenýry

Abyste na svou dovolenou na Moravě mohli ještě dlouho vzpomínat, nezapomeňte během ní pořídit spoustu fotografií, z nichž si pak doma můžete vytvořit koláž do fotorámečku nebo třeba potisk na hrnek a svými ručně vyrobenými suvenýry obdarovat také rodinu a kamarády.

Dovolená na Moravě vás nadchne a určitě se do této oblasti budete rádi a pravidelně vracet. Kromě nádherných měst a obcí nabízí Morava i krásné výhledy do krajiny z nespočtu rozhleden, nekončící vinice, sklepní uličky a také Moravský kras, jenž rozhodně stojí za návštěvu.

Zdroj obrázku: DaLiu / Shutterstock.com

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!

Přidejte komentář