Už cítíte vůni dovolené, ale s každým dalším překonaným horizontem a zatáčkou na cestě k vysněné destinaci se vám objeví mžitky před očima a nezdravě poskočí žaludek? Cestovní nevolnost neboli kinetóza dokáže znepříjemnit dlouhou cestu za exotickou dovolenou i krátký výlet do sousední dědiny. Připravte se na ni už dopředu a vydejte se vstříc novým zážitkům v pohodě a s úsměvem.
Proč mi je při cestování špatně
Nemoc z pohybu neboli kinetóza vás může dostihnout prakticky při každém typu přemísťování nevyjímaje lety letadlem, cestování autobusem nebo vlastním autem, dokonce i při běhu! Faktem je, že častěji se s ní potýkají děti. Dojít k ní může ale doslova v každém věku.
Důvodem, proč nevolnost při pohybu vzniká, je jednoduše zmatek, který neobvyklé přemisťování vyvolá v rovnovážném ústrojí uvnitř ucha. Udržení rovnováhy totiž není jednoduchý proces. Mozek zpracovává vjemy o naší poloze díky našim očím i rovnovážnému ústrojí a podle toho koriguje signály pro naše tělo. Neobvyklá poloha, změny směru nebo míhající se krajina naše vnímání rovnováhy dokáže rozhodit. Reakcí na to je cestovatelská nevolnost.
Projevy kinetózy
Nevolnost při cestování se hodně podobá stresové reakci. Může vás rozbolet hlava a polít pot. Časté jsou i mžitky před očima. Úplně nejtypičtěji se ale ozvou zažívací potíže třeba nevolnost od žaludku. Nejsou-li (nebo nemohou-li být) varovné signály těla vyslyšeny a pohyb neustane, dochází zpravidla až ke zvracení.
Jak cestovní nevolnost řešit a jak jí předejít
Dlouhé cestování vás už nemusí děsit. Naučte se efektivně předcházet cestovní nevolnosti a buďte připraveni ji řešit, když se náhodou objeví. V autě i autobuse si hledejte místo na sezení co nejvíce vpředu. Při jízdě nečtěte knihu ani nesledujte displej mobilu, raději si cestu vychutnávejte a sledujte předním oknem výhledy, které se před vámi otevírají. Je-li to možné, občas pusťte do vozidla okýnkem trochu čerstvého vzduchu. Další možností je i zavřít oči. Kdo usne, nad cestovní nevolností vyhraje!
Přírodní řešením cestovní nevolnosti nabízí pastilky nebo lízátka se zázvorem, jehož výtažky zklidňují zažívání. Pokud ani ty nestačí, sáhněte po lécích proti nevolnosti třeba Kinedrilu nebo žvýkací Travel-Gum.
Jak Češi vyzráli nad kinetózou
Věděli jste, že oblíbený lék na kinetózu moxastin, který obsahuje třeba i léčivý přípravek Kinedril, vymyslel český vědec Dr. Miroslav Protiva v roce 1949? A moxastin není jediný. Dodnes se v medicíně využívá také lék na alergické reakce právě z pražské laboratoře doktora Protivy.