Suvenýry, jsou potřeba a kam s nimi?

Suvenýry z dovolené

Všichni cestovatelé znají ten problém návštěvy jiné země. Pořídit si nějaký suvenýr, dovézt nějakou maličkost známým a přátelům nebo raději peníze utratit za zážitky v dané destinaci? Pravděpodobně pro toto neexistuje správná odpověď a každý si musí odpověď najít sám pro sebe. 

Suvenýry pro sebe

Často se člověku při návštěvě neznámé země vryjí do podvědomí některé výrazné aspekty místní kultury. Od architektury a designu interiérů, přes zvyky a obyčeje, po jídlo a stravovací rituály obecně. To jsou také často i tři oblasti, ze kterých se cestovatel snaží vybrat nějaký hodnověrný suvenýr pokud se nenechal lapit do pastí stánků s cetkami. 

 

Styl bydlení, doplňků do domácnosti nebo úprava zahrady je jedním z opomíjených míst, kde hledat inspiraci na užitečný suvenýr. Například designové lampy mohou být jedním ze zajímavých prvků, který je vhodné si přivézt a instalovat domů. Nebo to mohou být ručně vyráběné či typické hrnečky, autentické obrazy pouličních malířů nebo například šperkovnice.  

 

Každá kultura má také typické zvyky, obyčeje a svátky, kvůli kterým se můžete chtít do dané oblasti vydat a následně si ji i tímto připomínat. Ať už je to karnevalový průvod masek v Benátkách, žně v typických vyšívaných krojích v Bulharsku nebo například svátek oslavující Pachamama v tradičních suknicích a kloboučcích místních v Bolívii. 

 

Degustátoři však například raději sáhnou po něčem, co jim bude připomínat místní stolování a popíjení. Lokální specialita, domácí lihovina nebo chuťovka může být skvělým připomenutím, jak jsme si jej užívali je stínu palmy nebo po náročném výstupu na horský hřeben. 

Suvenýry pro ostatní

Pokud je záměrem dobrodruha přivézt něco své rodině, kolegům z práce nebo přátelům, je vždy dobré si nejprve říci, jaké k tomu má sám důvody, a pak, co by se danému člověku líbilo. Je totiž velký rozdíl dovézt někomu něco jen jako pozornost, nebo například jako dar k narozeninám, případně jako snahu přivézt kousek atmosféry navštívené země s sebou domů. Při každé příležitosti totiž budete přemýšlet a hledat jiný artikl. 

 

A rozhodně je vhodné se také zamyslet nad tím, kdo je onen člověk, kterému chceme něco z ciziny dovézt. Zamyslete se nad tím, co má rád, co oceňuje a jaký má životní styl. Jen tak vyberete nějaký předmět skutečně vhodný pro danou osobu, a jen tak docílíte pravé radosti od srdce a že pravděpodobně váš dárek neskončí někde vzadu na poličce, nebo ještě hůře v koši. 

Namísto suvenýrů zážitky

A pokud vám přijde, že suvenýry jsou obecně jen lapače prachu, pak je zajisté v pořádku si zemi užít tak, abyste na ni ještě dlouho vzpomínali. Ať už jedinečnými dobrodružnými zážitky, nečekanými kulinářskými prožitky nebo jen místy, která navštívíte. Můžete si o tom například vést cestovatelský deník, abyste se měli na stará kolena k čemu vracet. 

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!

Přidejte komentář