Skončila vám škola, máte prázdniny a nemáte co dělat? Pak můžete zkusit vyjet na “workcamp”. Co to ale vlastně ten workcamp je? Většinou se jedná o několikadenní až několikatýdenní pobyt v zahraničí, kterého se účastníte společně s několika dalšími lidmi z celého světa. Na tomto pobytu odvádíte dobrovolnickou práci, za kterou máte zdarma stravu a ubytování. Velký přínos těchto projektů je navíc v tom, že poznáte řadu kultur z mnoha různých zemí, zlepšíte se v angličtině a užijete si mnoho zážitků.
PRÁCE ZDARMA? TO NENÍ NIC PRO MĚ
Někteří lidé si říkají, proč by měli pracovat zdarma. Je nutné říci si na rovinu dvě věci:
1) Přestože je v popisu u mnoha workcampů napsáno, že se pracuje 6 hodin denně, často to není pravda. Především v zemích jako je Itálie nebo Španělsko, to může být méně.
“Loni jsem byl na workcampu na severu Itálie, pracovali jsme zhruba tak 3 až 4 hodiny denně. Měli jsme luxusní jídlo a jeden den se dokonce podávaly lanýže, které jak asi víte, nejsou zrovna levnou záležitostí. Pracovali jsme společně s místními Italy, kteří byli skvělí a práce těch pár hodin denně mi tak vůbec nevadila. Navíc jsem poznal řadu lidí z různých zemí, třeba i z Číny nebo Kanady. Každému bych tento projekt doporučil.” říká Janek studující ČVUT v Praze.
Zde je zkušenost ze španělských Pyrenejí.
2) Druhá věc je to, že si musíte umět vybírat. Některé workcampy jsou opravdu náročné a musíte se na nich jako dobrovolníci střídat ve vaření, spát v tělocvičnách a pracovat 6 hodin denně. Mnoho workcampů je však úplným opakem – bydlíte v pěkně zařízených pokojích, jídlo vaří místní personál a s prací to není tak horké. Stačí si tedy přečíst popisky u jednotlivých workcampů a vybrat si to, co vám nejvíc vyhovuje. Pokud máte rádi pohodlí a chcete z projektu aspoň něco vytěžit, pak se není dobré ukvapit, ale všechno si rozumně promyslet.
Při výběru projektu si dávejte pozor hlavně na to, zda nebudete mít potíže, dopravit se do místa, na kterém se workcamp koná. Většinou to však není problém, někdy ale musíte absolvovat klidně i 2 nebo 3 přestupy. Výhodou je, že si můžete vybrat i typ práce. Pracujete rádi s dětmi nebo chcete udělat něco pro přírodu? Můžete. Lze si vybrat z mnoha různých možností, na přiloženém obrázku můžete vidět některé z nich.
CO MUSÍM UDĚLAT PRO TO, ABYCH VYJEL?
Postup není moc složitý, ale bude lepší, rozebrat si to krok po kroku.
1) V prvé řadě je potřeba vybrat si organizaci, která workcamp zařídí. Nejznámější českou organizací je INEX-SDA, druhou méně známou organizací je TamJdem.cz.
2) Na webových stránkách organizace najdete nabídku workcampů, která je poměrně rozsáhlá. Stačí si v ní najít vám vyhovující workcamp a podat přihlášku. Počítejte s tím, že budete muset zaplatit registrační poplatek (kolem 2000 korun). Z registračního poplatku se hradí náklady spojené se zajištěním celého projektu.
3) Po několika dnech až týdnech budete zkontaktováni, zda jste na projekt byli přijati. Velmi pravděpodobné je, že přijati budete – šance je opravdu vysoká.
4) Po nějaké době obdržíte tzv. infosheet – letáček s podrobnějšími informacemi.
5) Pak už si musíte jen zařídit cestovní pojištění a rozplánovat dopravu.
CO MÁM OD WORKCAMPU OČEKÁVAT?
Od každého workcampu můžete očekávat něco jiného, každý se totiž nějak liší. Většinou zde však poznáte řadu lidí z mnoha rozdílných zemí a narazíte tak na odlišnosti mezi různými kulturami (ať už u stolování, projevování se atp.) Výhodou těchto projektů je i to, že dost dobře poznáte zemi, do které vycestujete. Když si zakoupíte klasický zájezd od cestovní kanceláře, většinou poznáte maximálně místní pláž, ale život místních vám uniká.
Možná vás zajímá, co se dělá, když se nepracuje. Ve všední dny se konají různé aktivity, jako jsou výlety, povídání si o rodných zemích dobrovolníků nebo třeba i sledování filmů. O víkendech se pak konají větší výlety do okolí.
TIP NA ZÁVĚR
Přibalte si s sebou nějaký typicky český dárek. Skvělá může být becherovka, kofola, lázeňské oplatky nebo třeba hořické trubičky. Ostatní dobrovolníci to ocení – je to pro ně něco neznámého.