7 důvodů, proč byste měli cestovat sami

Mnoho lidí se sólo cestování vyhýbá a to z mnoha různých důvodů, ať už je to strach, lenost nebo libování si v pohodlnosti. Cestování o samotě však může být skvělým zážitkem, který v mnoha případech předčí cestování ve skupině. Připravili jsme pro vás 7 důvodů, proč byste měli cestovat sami.

 

1) JEDNODUŠŠÍ PLÁNOVÁNÍ

Když někam jedete sami, je to mnohem jednodušší na plánování. Nemusíte se s kamarády domlouvat na tom, jaká místa navštívíte, jestli budete spát ve stanu nebo v hotelu a na mnoha dalších věcech. Prostě si jen naplánujete, co chcete na cestách dělat a vyrazíte.

 

2) VÍCE POZNÁTE MÍSTNÍ OBYVATELE

Právě díky poznávání místních lidí na cestách přichází mnoho zážitků. Většinou to funguje tak, že čím více cestujete sami, tím více se na cestách snažíte navazovat kontakty. Při cestování s velkou partou často dochází k tomu, že se bavíte jen společně, ale ne s místními. Neproniknete tak pořádně do země, ve které jste. Díky poznávání místních lidí si můžete udělat názor na to, jak přemýšlí, v čem jsou jiní a celkově si tak rozšířit svůj rozhled.

 

3) BUDETE SEBEVĚDOMĚJŠÍ

Mnoho lidí se cestování bez jakéhokoli společníka bojí. Stačí však vyrazit na první takovou cestu a během několika hodin jakékoliv obavy opadnou. Při cestování o samotě jste odkázáni jen na sebe. Pokud přijde nějaký problém, jediný kdo ho může vyřešit, jste vy. Když se pak vrátíte domů, budete vzpomínat na to, jak jste se s problémy dokázali vypořádat a i taková věc “nakopne” vaše sebevědomí.

“Vypozorovala jsem, že když jsem sama, tak si míň stěžuju a nefňukám… Nemáte to komu říct a nikdo vás nepolituje.” Dominika Gawliczková

 

4) POZNÁTE SAMI SEBE

Jak často jste sami se sebou? Zkoušeli jste někdy na vlastní pěst udělat krok do neznáma? Cestování bez společníka vám nabízí poznání sebe samého. Sebepoznávání je velice důležité, díky němu můžete zjistit řadu věcí, které vám mohou přinést radost a sílu v životě.

Vždyť i samotný Jan Werich prohlásil:Člověk, který cestuje s touhou dozvědět se, směřuje přes všechny dálky hlavně k sobě samému.”

 

5) ZAMYSLÍTE SE NAD SVÝM ŽIVOTEM

Potřebujete si občas oddechnout a trochu se zamyslet nad tím, co vlastně chcete od života? Při sólo cestování to jde samo. Ať už při dlouhých cestách autobusem, vlakem nebo letadlem si můžete ujasnit svoje priority, to co vás naplňuje a co je pro vás důležité. Při cestování jste navíc daleko od svého domova a o svém životě přemýšlíte trochu jinak.

oceán

 

6) ZLEPŠÍTE SE V KOMUNIKACI

Pokud jste na cestách sami, musíte více komunikovat v cizí řeči, popřípadě se musíte dorozumívat různými gesty. Ať už se snažíte dorozumět jakkoliv, každá taková konverzace vám pomůže k lepším komunikačním schopnostem. Komunikací v jazyce destinace, do které se vydáte, navíc potěšíte řadu místních lidí, kteří budou rádi, že se někdo o jejich jazyk zajímá.

 

7) VYSTOUPÍTE Z KOMFORTNÍ ZÓNY

Díky sólo cestování jste více vystaveni různým nečekaným výzvám a zkouškám, které musíte překonávat. Asi už jste slyšeli, že život začíná tam, kde končí komfortní zóna. A právě při cestování bez společníka ve většině případů hranici komfortní zóny překračujete.

 

komfortní zóna

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
 • 319
  Shares

3 komentářů u “7 důvodů, proč byste měli cestovat sami

 1. Monika

  Krásně napsáno. I když mám přátele a kamarády,se kterými cestuji – často vyrážím na toulky sama se psem. Proč? Prostě proto,že se mi chce. Naposled jsme takhle spolu skočili do vlaku s dobyli Kokořínsko 😀

  1. Jan Nesvorný

   Jó jo jezdím sám.

 2. To , co je tu napsáno je sice pravda. Ale já nutně potřebuji cestovat s někým, abych s ním mohla sdílet své pocity během cesty.Stejně tak potřebuji jet s někým na lyže.
  Nikdy necestuji ve velké skupině ( těžko se cokoliv domlouvá), stačí úplně 2 lidi. Pokud ten druhý nikdy necestoval sám, tak je to jakoby jste cestovali sami a nebo ještě těžší, protože se musíte starat o toho druhého, protože si neuvědomuje ty nejzákladnější věci pro pobyt v cizí zemi ( pas, mapa, voda atd.) a ještě k tomu není vůbec vybaven jakýmkoliv cizím jazykem.

Přidejte komentář