Jak ušetřit peníze na vysněnou dovolenou

Pokud chcete nějakou chvíli cestovat po světě nebo zažít vysněnou dovolenou, nemusíte být bohatí. Stačí, když budete trochu kreativní a dokážete si na cestování našetřit peníze. Jak? To se dozvíte v dnešním článku.

1) Sledujte svoje příjmy a výdaje

Naprostá většina lidí nemá žádný přehled o svých financích, což je obrovská škoda. Existuje řada různých možností, jak si zaznamenávat, za co jste zaplatili kolik korun a za co jste peníze obdrželi. Velmi pohodlná může být některá z mnoha aplikací pro smartphone. Pro Android to může být například aplikace Monefy – Money Manager, kterou můžete stáhnout zdarma na Google Play. Do této aplikace si pak můžete zaznamenat každou transakci.

Samotné sledování příjmů a výdajů vám určitě peníze neušetří. Díky jejich sledování však začnete zjišťovat, za co utrácíte nejvíce a budete překvapeni, kolik korun jste utratili za zbytečnosti. Právě výdaje na tyto zbytečnosti pak omezíte a budete mít našetřeno o zase o něco více.

2) Nekupujte zbytečně drahé věci

Mnoho lidí lpí na značce, ale většinou naprosto bezdůvodně. Nenechte se ošálit dobrou reklamou a marketingem. Klidně kupujte levnější potraviny, které mají často naprosto stejné složení, jako potraviny značkové. Kupujte tak třeba potraviny označené jako Tesco Value nebo Albert Quality, které pořídíte za mnohem nižší cenu. Nezapomeňte však kontrolovat složení.

3) Prodávejte věci, které už nepotřebujete

Řada lidí hromadí různé věci a bojí se jich zbavit, protože si myslí, že je bude potřebovat. Pokud jste i vy jedním z takových lidí, věřte že tyto věci potřebovat nebudete! Zjistěte si, co jste nepoužívali rok a déle a zkuste to prodat. Můžete klidně zkusit klasické portály jako je bazoš nebo aukro.

4) Pijte pivo a choďte za zábavou tam, kde je zdarma

Když už se rozhodnete jít někam bavit a chcete pít alkohol, neutrácejte za drahé drinky. Pivo stojí pár korun a budete-li ho pít místo drahých koktejlů, neomezíte svou zábavu a zároveň ušetříte. Stejně tak se vyhýbejte placení drahých vstupů na koncerty nebo do klubů. Existuje řada akcí, které jsou zdarma nebo za dobrovolné vstupné. Můžete je najít například na www.vstupzdarma.cz.

5) Pořiďte si prasátko

Možná to zní směšně, ale prasátko může být dalším pomocníkem k tomu, abyste ušetřili nějaké peníze na cesty. Řekněte si, že do prasátka si každý den hodíte nějaké drobné a snažte se to dodržovat. Za rok pak můžete mít ušetřeno klidně několik tisíc. Navíc pravděpodobně ani nepocítíte, že jste každý den obětovali nějaké drobné.

prasátko


6) Přestaňte navštěvovat drahé podniky

Stravujete se často v restauracích nebo navštěvujete podniky typu Starbucks? Pak bude lepší, když návštěvu těchto podniků omezíte. Dobré jídlo si můžete připravit i doma za zlomek ceny a místo jedné kávy ve Starbucks za stovku si můžete doma uvařit káv minimálně dvacet.

7) Snažte se ušetřit při nákupu nových věcí

Přestože se dá žít poměrně minimalisticky, občas si prostě potřebujete koupit nějakou věc. Když už se ji však rozhodnete zakoupit, snažte se co nejvíce ušetřit. Nedávno jsem například objednával gumový kryt na telefon, který v Česku stojí zhruba 200 korun, objednal jsem ho však z Číny v přepočtu zhruba za 40 korun a ve stejné kvalitě. Skvělým nákupním portálem je AliExpress.com, na kterém najdete snad úplně všechno, na co si vzpomenete. Poštovné je navíc ve většině případů zdarma. Jen počítejte s tím, že než zboží přijde, trvá to zhruba 3 týdny.

8) Šetřete na dopravě

Máte auto a jezdíte v něm sami? Přemýšleli jste nad tím, kolik peněz byste mohli ušetřit, kdybyste auto nahradili veřejnou dopravou? Vlastnictví automobilu je v dnešní době velmi nákladné a je dobré si promyslet, zda se vám vyplatí. Kromě veřejné dopravy můžete navíc využít i chůzi nebo jízdní kolo, za což nezaplatíte ani korunu.

9) Hlídejte si výdaje za služby

Mnoho Čechů platí bance nebo mobilnímu operátorovi mnohem více peněz, než by museli. V dnešní době můžete mít bankovní účet zcela zdarma, aniž byste platili jakýkoliv poplatek. Stačí přejít k jiné bance. Nebo trochu pohrozit té stávající odchodem a ještě uvidíte, jak od ní dostanete výhodnou nabídku. Stejně tak si zjistěte, kolik peněz utrácíte za telefonování a najděte si tu pro vás nejvýhodnější nabídku. Další, na čem se dá ušetřit, mohou být různé typy pojištění, ať už úrazové nebo pojištění domácnosti.

iphone

 

10) Založte si samostatný účet, na kterém budete mít peníze na cestování

Máte-li jediný běžný účet, pak máte pravděpodobně nepořádek v tom, které peníze jsou určené na cestování, a které na běžné utrácení. Nejlepší variantou tak je, založit si samostatný účet, na který si budete odkládat peníze pouze na cestování a nebudete z něj nic utrácet. Je to mnohem přehlednější a pohodlnější. V současné době má dobrou nabídku spořícího účtu ING bank, od které navíc dostanete bonus za registraci 500 korun.

služby

 

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 3
    Shares

Přidejte komentář