10 faktů o Švýcarsku, které vás překvapí

Švýcarsko je hornatá země nabízející spoustu zajímavostí.

O Švýcarsku koluje celá řada stereotypů. My jsme se dnes zaměřili na to, jaké tento stát nabízí zajímavosti. A máme jich pro vás 10.

 

1) Švýcarsko a Vatikán jsou jediné dvě země na světě, které mají vlajku ve tvaru čtverce.

Švýcarsko je jedna z mála zemí, která má čtvercovou vlajku.

2) Ve Švýcarsku je vojenská služba pro muže povinná. Muži musí absolvovat základní čtyřměsíční vojenskou službu a pravidelná cvičení. Tyto povinnosti však ve skutečnosti plní pouze 61 % Švýcarů, zbytek z nich se buď vyplatí “zprošťovací daní”, nebo civilní službou.


3) V roce 2015 bylo Švýcarsko vyhodnoceno jako nejšťastnější země na světě. Curych byl v roce 2017 označen jako druhé nejlepší město pro život na světě (před ním byla Vídeň).

4) Švýcarský prezident nemá de facto žádné pravomoci, volí se pouze na jeden rok a tato funkce ve Švýcarsku existuje hlavně z toho důvodu, aby Švýcarsko nemátlo ostatní země.

5) Švýcarsko má 4 oficiální jazyky: němčinu, francouzštinu, italštinu a rétorománštinou. Rétorománštinou hovoří pouze 0,5 % obyvatel. Pro představu vypadá rétorománština takto: “Tuots umans naschan libers ed eguals in dignità e drets. Els sun dotats cun intellet e conscienza e dessan agir tanter per in uin spiert da fraternità.” – “Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní v důstojnosti i právech. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.”

6) Švýcarsko je nejhornatější evropskou zemí. Nabízí nádhernou přírodu a velmi hustou železniční síť, která vede právě i přes hory. Jízda vlakem je zde tedy nezapomenutelným zážitkem.

Švýcarsko nabízí hustou síť železnic a kvalitní vlaky.

7) Ve Švýcarsku existuje politická strana, která se nazývá Anti PowerPoint Party. Tato strana se snaží o vyvolání celostátního referenda za zákaz používání PowerPointu při prezentacích.


8) 25 % obyvatel Švýcarska tvoří cizinci.

9) Švýcarským národním jídlem je fondue, což je pokrm ze sýra roztaveného nad ohněm. Existuje však například i čokoládové fondue nebo fondue z masa.

Fondue je švýcarský národní pokrm ze sýra.

10) Ve Švýcarsku je, jako v jedné z mála zemí, povolena asistovaná sebevražda. Ukončit život sem jezdí i mnoho cizinců. Tyto služby ve Švýcarsku poskytuje několik specializovaných klinik.

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 22
    Shares

Přidejte komentář