Růžová jezera | Kde je najdu? A proč se k nim vydat?

Věděli jste, že existují růžová jezera? Ať už ano či ne, určitě budete souhlasit s tím, že se jedná o nádhernou přírodní hříčku. My se v dnešním článku podíváme na ta nejznámější růžově zbarvená jezera a něco si o nich povíme.

 

Kde všude jsou růžová jezera?

Jezera růžové barvy se nachází v několika zemích po celém světě. Růžové jezero, které máme jako Češi nejblíže, najdeme pravděpodobně ve Francii. Stejně tak můžeme tento přírodní jev najít například ve Španělsku, Austrálii, Senegalu, Kanadě, Bolívii nebo Ázerbajdžánu.

Jezero Retba v Senegalu
Těžba soli v jezeře Retba v Senegalu. Foto: Anthea Spivey, (licence CC BY-SA 4.0)

 

Proč mají tato jezera růžové zbarvení?

Ve většině případů může za růžovou barvu jednobuněčná řasa Dunaliella Salina, která se vyskytuje v extrémně slaných vodách. Tato řasa produkuje vysoké množství karotenoidů, především růžově zabarvený beta-karoten. A právě díky produkci těchto látek mají jezera růžovou barvu.

Koncentrace soli v těchto jezerech je opravdu vysoká a koupání zde bývá přirovnáváno ke koupání v izraelském Mrtvém moři. Jedna věc je tedy zřejmá, “růžová voda” nadnáší.

 

Řasa však za růžovou barvu nemůže vždycky

Například jezero Dusty Rose Lake v Kanadě má růžové zbarvení, ale přitom se jedná o sladkovodní jezero. Tvrdí se, že růžovou barvu má Dusty Rose Lake kvůli hornině, po které do něj stéká voda.

Druhou výjimkou je australské jezero Hillier. Vědci si mysleli, že stejně jako u ostatních jezer může i za zbarvení tohoto jezera již zmiňovaná řasa Dunaliella Salina. Její výskyt však v jezeře nebyl prokázán. Hillier je tedy tak trochu záhadou a vlastně se neví, proč má růžovou barvu. Spekuluje se o tom, že by růžovou barvu mohly způsobovat heliofilní bakterie, které produkují bikarbonát sodný, jenž reaguje se solí a tvoří tak růžovou barvu.

 

 

Je koupání v těchto slaných jezerech zdravé?

Ano, například koupání v jezeře ve městě Torrevieja ve Španělsku pomáhá při revmatických obtížích, srdečních problémech, kožních onemocněních a řadě dalších problémů. Voda v jezeře obsahuje mnoho minerálů, které prospívají lidskému zdraví. Stejně tak zdraví prospívá i černé bahno z jezera, které na sebe můžete nanášet. Je dobré vzít si k jezeru láhev s vodou kvůli omytí těla po vykoupání.

 

 

Chci vědět víc!

Tato přírodní hříčka je opravdu unikátní, a proto si povíme něco o 7 různých jezerech nacházejících se po celém světě.

 

1) Laguna Salada de Torrevieja, Španělsko

Tato laguna se nachází ve španělském městě Torrevieja nedaleko pobřeží Středozemního moře. Místo není moc turistické, není zde tedy mnoho cedulí ukazujících, kde je možné si zaplavat. Z toho vyplývá i to, že za vstup k jezeru nezaplatíte ani korunu. Zajímavé je, že zhruba před 40 lety se zde těžila sůl a ve městě bydlelo mnohem méně lidí než dnes.

 

2) Lake Hillier, Austrálie

O tomto jezeře jsem se již zmiňoval. Je totiž záhadou mezi růžovými jezery a nikdo neví, proč je vlastně zbarvené do růžova. Jezero se však nachází na ostrově a je těžko přístupné. Nejjednodušším způsobem, jak ho vidět na vlastní oči, je vyhlídkový let.

Pink Lake, Western Australia 🇦🇺 Photo by @saltywings

A post shared by Bucket Listers ✈️ (@bucketlisters) on

 

3) Retba Lake, Senegal

Retba Lake se nachází v Senegalu, kousek od pobřeží Atlantského oceánu. Místní obyvatelé v jezeře ručně dobývají sůl. Převáží ji v loďkách a poté ji vrství na březích. Pro místní je to jediná možnost obživy.

 

4) Hutt Lagoon, Austrálie

Toto jezero se nachází na západě Austrálie, nedaleko pobřeží Indického Oceánu. Hutt Lagoon můžete navštívit na pevnině, konají se nad ním však i vyhlídkové lety. Hodně cestovatelů doporučuje vzít si s sebou dron.

 

5) Laguna Colorada, Bolívie

Tato laguna je výjimečná hlavně tím, že leží 4278 metrů nad mořem. Kromě toho zde žijí různé druhy plameňáků (chilský, jamesův, andský). Laguna Colorada je navíc chráněna Ramsarskou úmluvou, která je významná především pro biotopy vodního ptactva.

 

6) Syvash, Ukrajina

Syvash se nachází na Krymu. Není to pouze jedno jezero, ale rozsáhlý systém několika lagun. Pro to abyste se pokochali, je tedy potřeba najít to správné místo, A jelikož je Syvash opravdu velký, není to zrovna jednoduché.

#nofilter #syvash #salt #saltfarm #pinksalt #pink #sea #lake

A post shared by Tania Derzhavets (@derzhavets_t) on

 

7) Le Salin de Gruissan, Francie

Toto růžové jezero se nachází na jihu Francie u pobřeží Středozemního moře. Stále se zde těží sůl a Le Salin de Gruissan tedy není vhodný ke koupání.

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 8
    Shares

Přidejte komentář