7 důvodů, proč byste měli okamžitě vyrazit na cesty

Přichází letní cestovatelská sezóna a krásné počasí. Mnoho z vás určitě plánuje někam vyrazit. Díky dnešnímu článku se budete těšit ještě více, než jste se těšili doposud. Proč byste měli okamžitě vyrazit na cesty?

 

1) Cestování je skvělým lékem proti stresu

V poslední době se stále více lidí potýká se stresem. Podle posledního průzkumu agentury Behavio se dlouhodobě cítí ve velkém stresu třetina Čechů. Největší problém je ten, že řada lidí neví, jak se nadměrné psychické zátěži bránit. A jednou z možností, jak si od všech povinností alespoň na pár dní odpočinout, je právě cestování.

Na cestách:

 • Jste většinou více venku na čerstvém vzduchu.
 • Děláte to, co vás baví. Ať už to je lezení na skalách, povalování se na pláži nebo chození po horách.
 • Se cítíte více svobodní. Jelikož jste daleko od domova, necítíte tak velkou zodpovědnost vůči svým pracovním povinnostem.

-> všechny zmíněné faktory snižují stres

Podle tohoto výzkumu z roku 2013  zaznamenalo 89 % respondentů značný pokles stresu během pouhého jednoho až dvou dní cestování.

dobrodružštví

 

2) Cestování je nejlepší škola

Ne nadarmo se říká, že cestování je nejlepší formou vzdělání. Cestování vás totiž nenaučí zbytečné informace typu: “Alexandr Veliký se narodil v roce 356 př. n. l. v Pelle, hlavním městě Makedonie. Jeho otcem byl makedonský král Filip II…”, nýbrž praktické informace, které budete moci použít v reálném životě.


Cestování vás naučí:

 • Cizí jazyky. Obzvláště pokud jste v zahraničí na delší dobu, jedná se o skvělé prostředí k učení se cizích jazyků. Navíc se jedná o mnohem zábavnější a efektivnější formu studia, než když sedíte ve školních lavicích.
 • Mít větší nadhled. Díky cestování poznáváte různé lidi a různé příběhy. Zjistíte, že na stejné věci se dá dívat různými úhly pohledu a že lepší než odsoudit člověka, je se mu snažit porozumět.
 • Mít větší rozhled. Budete lépe vědět, s jakými problémy se potýkají určité země, co máte v určitých zemích očekávat a podobně. Tyto věci se díky zeměpisu ve škole naučíte pouze povrchně.

vzdělání a cestování

 

3) Opustíte komfortní zónu

Říká se život začíná tam, kde končí komfortní zóna. A pokud cestujete, musíte svou komfortní zónu celkem často narušovat. Díky tomu si pak do budoucnosti odnesete mnoho zážitků, na které budete s radostí vzpomínat.

Na cestách musíte:

 • Přežívat v neznámém prostředí. Musíte se adaptovat na prostředí, ve kterém zrovna jste a ať se vám to líbí nebo ne, musíte se mu přizpůsobit. Naučíte se tedy lépe vypořádávat s určitými situacemi.
 • Žít bez pohodlí domova. Asi každý z vás má rád teplou sprchu, plnou lednici jídla nebo odpočinek u dobrého filmu. Na cestách nejsou tyto věci samozřejmostí a začnete si jich tedy více vážit.

Pohodlí

 

4) Uvědomíte si, že si často zbytečně stěžujete

Řada lidí si stále stěžuje na malé platy, špatné silnice a všechno je podle nich prostě na nic. Díky cestování poznáte země, ve kterých se potýkají s velkou chudobou a budete si říkat, jak se v Česku máme dobře. A možná si taky uvědomíte, jak komické je stěžovat si například na počasí. Dokud počasí neovlivníte, proč byste si na něj vůbec měli stěžovat a kazit si náladu?

Aby tento bod nebyl pouze o “tlachání do větru”, Česká republika se dle posledních průzkumů pohybuje mezi TOP 10 nejbezpečnějšími státy světa. Kromě toho jsme v indexu lidského rozvoje (OSN) na 28. místě ze 188 států.

Moudrý cestovatel

 

5) Uvědomíte si, co je v životě podstatné

Řada lidí se celý život žene za tím, aby měla co nejvíce peněz, obrovský dům s bazénem a luxusní auto. Díky cestování si uvědomíte, že spokojenost nepřichází s tím, čím více máte peněz. Mít peníze nemusí být vůbec špatné, není však dobré v penězích hledat štěstí.

V tomto článku však rozhodněte nenajdete recept na životní spokojenost. Ten je pro každého jiný a každý si musí sám najít to, co ho v životě uspokojuje a naplňuje.

spokojenost

 

6) Protože můžete

Život je krátký a svět je velký. A vy můžete vyrazit kam chcete, stačí pro to něco udělat.

Když nemáte peníze, snažte se je vydělat.
Když vám nedají volno v práci, změňte práci.
Když nemáte s kým jet, jeďte sami…

Nepokoušejte se hledat výmluvy, ale snažte se hledat řešení. Vždycky je to o tom, jaké máte priority a co jste ochotni udělat pro to, abyste si splnili svoje sny. Samozřejmě, že nic není hned, ale pokud to opravdu chcete, přijde to. A ano je pravda, že někdo to má jednoduché a někdo to má velice těžké.

Chceš realizovat své sny? Probuď se! — Joseph Rudyard Kipling

cestování a sny

 

7) … Protože není na co čekat

Hodně lidí žije v koloběhu až – až – až. Až dostuduji, až koupím byt, až potkám svého životního partnera…“ Většinou to končí tak, že mnoho lidí čeká celý život a nikdy se vlastně neodhodlají udělat to, co by rádi udělali. Pokud nechcete být jedním z takových lidí, vyražte pryč, co nejdříve to půjde a na nic nečekejte.

„Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.“ Lucius Annaeus Seneca

pláž a dobrodružství

 

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
 • 64
  Shares

Přidejte komentář