10 překvapivých zajímavostí o Mexiku

Mexiko nenabízí pouze drogové kartely, ale mnoho skvělých věcí.

S Mexikem si mnoho lidí spojuje nebezpečí nebo drogové kartely. Faktem však je, že Mexiko nabízí mnoho zajímavostí, které vás rozhodně překvapí. Víte, co to je michelada?

1) V Mexiku je nejrozšířenějším jazykem španělština. Věděli jste však, že se zde mluví dalšími více jak 60 jazyky? Jedná se o domorodé jazyky, které používali původní obyvatelé – Indiáni. Kvůli kolonizaci Mexika Španělskem v dnešním době mluví domorodými jazyky obyvatel mnohem méně. Rozšířená je například aztéčtina neboli nahuatl. Aztéčtinou v Mexiku mluví více jak 1 milion lidí.

2) Na mexických bankovkách je Braillovo písmo, aby nevidomí mohli poznat, o jak hodnotnou bankovku se jedná.

3) V Tijuaně, což je mexické město na hranicích s Kalifornií jsou turistickou atrakcí osli přebarvené na zebry.

4) Ačkoli si mnoho lidí myslí, že Mexičané jsou líní, opak je pravdou. Ze zemí OECD jsou Mexičané národem, který pracuje nejvíce. Průměrný Mexičan za rok odpracuje 2246 hodin. Pro zajímavost – průměrný Čech odpracuje za rok 1779 hodin.

5) Asi víte, že mexická kuchyně jsou například burritos, tacos nebo chilli con carne. Věděli jste, ale že z Mexika pochází i Caesar salát? Tento salát vynalezl italsko-americký restauratér Caesar Cardini v mexické Tijuaně.

Víte, že i caesar salát je mexickým vynálezem?

6) Mexičané jsou vášnivými konzumenty Coca Coly a v žebříčku států od Coca Coly se Mexiko v konzumaci tohoto nápoje umístilo na prvním místě. Průměrný Mexičan vypije 745 sklenic Coca Coly ročně. A pozor, to nepočítáme Pepsi Colu!

7) V USA žije 36 milionů lidí mexického původu, což je 11,2 % obyvatelstva Spojených států amerických.

8) Jedním z oblíbených mexických nápojů je michelada. Jedná se o pivo s limetkovou šťávou a pálivou omáčkou. Existuje však mnoho různých variant. Může se do něj přidávat například i maggi nebo worčestrová omáčka. Mnoho Mexičanů tento nápoj používá jako “vyprošťovák” po prohýřené noci.

9) Čas oběda je v Mexiku obvykle nejdříve kolem 14 hodin a nejpozději kolem 16 hodin. Večeřet jsou Mexičané zvyklí zhruba ve 20 až 22 hodin.

Tacos jsou v Mexiku oblíbené jídlo.

10) V Mexiku je velmi obvyklé, dávat si na pizzu kečup. V mnoha pizzeriích je na stole položený kečup, který si kdokoliv může na pizzu přidat.

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 1
    Share

2 komentářů u “10 překvapivých zajímavostí o Mexiku

  1. Toaletní Jitrnice

    Úžasné!

  2. Aleš Konečník

    To je kuul.

Přidejte komentář