Když se řekne Řecko, většina lidí si vybaví nádherné moře, antickou mytologii nebo třeba nedávnou ekonomickou krizi. Řecko je však zajímavé díky mnoha dalším věcem. Proto jsme pro vás o této zemi připravili 10 faktů, které vás (doufáme) překvapí.
1) Ačkoliv většina lidí jezdí do Řecka k moři, 80 % jeho území tvoří hory! Asi nejslavnějším řeckým pohořím je bájný Olymp, jehož nejvyšší vrchol se nazývá Mytikas (2917 m. n. m.) a je zároveň i nejvyšší horou Řecka.
2) V Řecku je povinná volební účast. V současné době zde však nejsou za neúčast u voleb žádné sankce. K posledním parlamentním volbám přišlo v roce 2015 56,57 % oprávněných voličů.
3) Na severu Řecka se nachází poloostrov Athos, na který nesmějí ženy. Konkrétně se jedná o autonomní mnišský stát, ve kterém se nachází dvacet mužských klášterů. V roce 2008 omylem dopluly na tento ostrov čtyři ženy z Moldávie. Jednalo se o uprchlice, které se chtěly přes Turecko přepravit na člunech do pevninského Řecka. Ženy se však omylem ocitly právě na Athosu a hrozilo jim dvouleté vězení, které jim nakonec díky tomu, že projevily soucit, bylo prominuto.
4) Řecká gesta jsou od těch českých naprosto odlišná. Ukážete-li někomu dlaň ruky s rozevřenými prsty, Řekové to mohou považovat za urážku. Toto gesto se nazývá “mountza”. Když byli v minulosti odsouzenci odváděni uličkou hanby do vězení, veřejnost jim házela výkaly do tváře a oni se bránili nastavenou dlaní. Díky tomu pravděpodobně vznikl tento zvyk.
5) V Řecku se nachází více jak 2000 ostrovů, obydleno jich je však zhruba pouze 170.
6) Káva Frappé (ledová káva) vznikla v Řecku. Vynalezl ji Dimitris Vakondios v roce 1957 ve městě Thessaloniki. V práci měl pauzu a dostal chuť na šálek kávy. Nemohl však najít žádnou horkou vodu, a proto smíchal instantní kávu s vodou a ledem v šejkru. Nápoj se pak postupně stával více a více populárním.
7) Jedním ze zajímavých řeckých ostrovů je ostrov dlouhověkosti zvaný Ikaria. Na tomto ostrově žije desetkrát více devadesátiletých lidí než ve zbytku Evropy. Říká se, že důvodem dlouhověkosti je to, že tamní obyvatelé jí velké množství ryb, zeleniny a relativně málo masa. Souviset s tím může i odpolední siesta a pomalé tempo života.
8) Podle výzkumu z Pew Research Center Řekové sami sebe považují za nejvíce důvěryhodný a pracující národ z Evropské Unie. Několik evropských států včetně České republiky však Řeky považuje naopak za nejméně pracující a důvěryhodný národ. Může tomu tak být kvůli jeho mediálnímu obrazu týkajícímu se ekonomické krize.
9) Před tím než v Řecku nastoupila ekonomická krize, se mohla tato země chlubit nejnižším počtem sebevražd v Evropě, konkrétně 2,8 lidí na 100 000 obyvatel (2010). Po nástupu ekonomické krize v roce 2011 byla tato míra již téměř dvojnásobná. Překvapivé je, že i přesto se oproti ostatním evropským zemím jedná o poměrně dobré číslo.
10) Řecko je známé i svou kuchyní, nejspíše jste už slyšeli o pokrmech, jako je řecký salát, gyros, souvlaki nebo baklava. Řekové však kromě toho jedí například i tzv. kokoretsi – jehněčí vnitřnosti, které se nakrájí na kostky, napíchnou na rožeň, obalí se jehněčí bránicí a střívky a pozvolna se grilují.