12 důvodů proč žít v Austrálii

Blogerka Wild Sirius, která za dobu, co žije v Austrálii, prožila už mnoho krásných okamžiků, pro Vás připravila článek s názvem “12 důvodů proč žít v Austrálii”. Pojďte si přečíst více!

 

1) Cestovatelský ráj

Austrálie je pro vášnivé cestovatele a milovníky přírody jako dělaná. Je to tak obrovská země, že i když tu žijete několik let, máte pořád co objevovat. Každý má možnost najít si to své. Ať už jsou to hory, tropické ostrovy, pláže, poušť nebo velkoměsta.

austrálie 2 austrálie 3
austrálie 1

 

2) Potápění / šnorchlování

Díky Velkému Bariérovému útesu, největšímu korálovému útesu na světě, je tu velká druhová rozmanitost podmořských živočichů. Tohle místo je nejdůležitější součástí oceánů a moří, ovlivňující vývoj celé planety. Proto je pozorování tohoto „druhého světa“ něčím jedinečným a překrásným.

 

3) Samostatnost / komplexnost

Austrálie dováží potraviny jen minimálně. Výhodou je, že tu vypěstují jak jablko či česnek mírného pásma, tak i tropické citrusy, banány, passion fruit, ananas cokoli… a všecko si to můžete pěstovat na zahrádce :).

 

4) Ptactvo

Před domem/bytem Vám lítají místo oškubaných nemocných holubů krásní papoušci a to i ve městě. Různé druhy kakadu, lori nebo třeba kolibříci, ibis, kukabara atd.

austrálie 5 austrálie 4

 

5) Podnikání

V Austrálii je mnohem jednodušší a levnější začít podnikat než v Česku.

 

6) Druhová diverzita

Zvířata v Austrálii jsou z 80 – 90 % endemity – jako například klokani, koaly, echidna, vombat apod. Je jich tu neskutečné množství a máte je možnost spatřit ve volné přírodě jen a jen tady. Navíc většina čeledí má spoustu druhů a rodů. Takže vidíte klokany, ale zjistíte, že je jich asi 50 druhů v 10 rodech.

austrálie 6 austrálie 8
austrálie 7

 

7) Free aktivity

Přestože je v Austrálii draho, je tu nespočet příležitostí a událostí zdarma. Například úžasná galerie moderního umění GOMA, kde je mimo jiné také bezplatné kino. Dále pak festivaly, muzea, národní parky nebo třeba nedělní piknik na travnaté ploše s živou hudbou, také veřejný bazén a umělá pláž v centru města (South bank – Brisbane), elektrické grily, občas nějaké jídlo či nápoje, pozorování klokanů a koal nebo některé autobusy v centru.

 

8) Povolání

V Austrálii je vše oproti Česku naopak. Ne nadarmo nazýváme Australany protinožci. Léto je tu, když je u nás zima, vodní vír se točí opačným směrem (ano to jsme ověřovali přes Viber, pokus potvrzen), jezdí se nalevo atd. Je to tak však i s povoláním… Čím „méně vážená“ a hůře placená práce u nás, tím více vážená a lépe placená práce tady. Takže dělníci všeho druhu a celkově lidé pracující „rukama“ jsou tu někdo. Naproti tomu lidé pracující v kanceláři mají nižší platy a k tomu ještě delší pracovní dobu. Ovšem platí, že i dělník musí mít dobrou znalost angličtiny, hlavně kvůli bezpečnosti práce.

 

9) „Zima“

V Austrálii celkově zima neznamená to, co u nás. My teda žijeme v nejteplejším státě Queensland, zimu už máme téměř za sebou a můžu říct, že to byla dost sranda. Pro teplomily ideální místo. V létě jsou tu neskutečný vedra od rána do večera. V zimě je ráno a večer chladno (ráno cca 5 stupňů, večer 10), ale přes den 20 – 30 stupňů. Asi tři týdny v zimě jsou trochu chladnější a deštivější, tzn. přes den cca 15 – 20 stupňů.

austrálie 9austrálie 10  

 

10) Auta

Auta jsou v Austrálii mnohem dostupnější než u nás a stejně tak i benzín.

 

11) Místní

Lidé jsou tu moc milí, pozitivní, vtipní, přátelští a čestní. Případy krádeží apod. jsou tu v malé míře asi jako všude, ale setkáte se s nimi jen hodně zřídka. Spíš zaznamenáte volně pohozené balíky před bytem a nikdo je nevezme. Nebo necháte přes noc odemčený auto a pohoda. Tohle platí spíš mimo city centre, ale i tak se tu cítíme bezpečně. Lidé Vám ochotně poradí s cestou, jedou s Vámi busem a zaplatí Vám lístek, pokecají si s Vámi, je to fajn! Navíc Vás nesoudí a je jim jedno, jestli jdete po ulici třeba zabalení v pytli…

 

12) Pozorování velryb

Zatím asi nejkrásnější zážitek, který tu mám, bylo sledování velryb. Druhová rozmanitost je opět značná, záleží na období, ve kterém je jdete pozorovat. Proplouvají tu zhruba od konce května až do října, ale každý druh má specifické rozmezí výskytu. My jsme měli možnost setkat se s plejtvákem dlouhoploutvým neboli keporkakem a byl to nádherný a silný zážitek!

austrálie 11austrálie 12 austrálie 13

 

Autorka: Wild Sirius

Blog nejen o cestování. Průvodce mým životním příběhem. Stěhování do Austrálie, zajímavosti a zážitky z cestování po Bali, Thajsku a dalších zemích. Pro všechny, kdo milují cestování, přírodu a objevování nových kultur, stejně jako já, ale i pro snílky, kteří si přejí zažít něco neobyčejného a obohatit svůj život o zkušenosti, které Vám nikdo nevezme a které jsou prostě k nezaplacení. Sledujte náš příběh na FACEBOOKU.

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 26
    Shares

Jeden komentář u “12 důvodů proč žít v Austrálii

  1. Josef Rozprým

    Inteligentní článek na úrovni.

Přidejte komentář