[2. díl] Erasmus v Anglii | Placení

Jedete na Erasmus do Anglie a přemýšlíte o tom, u jaké banky si založíte účet? Já se vydal na Erasmus do Anglie a před odjezdem jsem se snažil zjistit, co mě vyjde nejvýhodněji, za předpokladu že zde strávím zhruba čtyři měsíce. V tomto článku Vám tedy dám pár tipů, díky kterým možná ušetříte nějakou tu korunu.

Vyrážíte-li na Erasmus do Anglie budete potřebovat:

1) Český účet – české univerzity vyžadují pro zaslání finančního stipendia český účet, na který posílají stipendium v eurech
2) Účet na placení v zahraničí – využil jsem služby Revolut (postačí i pouze český účet, ale bude to pro Vás méně výhodné)
3) Záložní účet na placení v zahraničí – využil jsem služby TransferWise (není nutný, ale je to dobré pro klid duše)

1) Český účet v eurech

Většina českých vysokých škol po vás bude chtít, abyste měli založený český účet, na který Vám škola pošle finanční stipendium. Na Vysoké škole ekonomické v Praze (a mnoha dalších českých školách) dostávají studenti celé finanční stipendium jednorázově.

Já jsem se rozhodl založit si eurový účet u Air Bank a to ze dvou důvodů. Prvním důvodem je fakt, že na první měsíc obdržíte zdarma Velký tarif, díky kterému máte zdarma příchozí SEPA platby a Europlatby. Právě SEPA platba nebo Europlatba Vám totiž přijde od Vaší školy (záleží však na konkrétní škole) a vy za tuto platbu tedy nemusíte platit žádný poplatek. Druhým důvodem bylo to, že účet šlo bez problémů založit online, nechtělo se mi zbytečně nikam chodit.

Proč eurový účet?

Protože když si necháte poslat eura na účet vedený v českých korunách, Vaše banka eura převede do českých korun a na nevýhodném kurzu tak zaplatíte určité peníze navíc. Budete-li pak chtít převést české koruny třeba na britské libry, opět proděláte na nevýhodném kurzu. Proto popřemýšlejte o založení eurového účtu.

2) Na placení Revolut

U založení českého eurového účtu to však nekončí. Na placení v Anglii využívám služby zvané Revolut.

Co to je?

Nejedná se o banku v klasickém slova smyslu, nicméně se jedná o službu, díky které můžete platit platební kartou a vybírat peníze z bankomatů po celém světě. Revolut se ovládá pouze v mobilní aplikaci na telefonu s Androidem nebo iOS (obdržíte však i platební kartu).

Největší výhodou této služby je to, že se při převodech měn drží mezibankovních kurzů, tedy nižších, než vám naúčtuje jakákoliv jiná banka. Klasické banky mají rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem zhruba 6 %, každý nákup vás tedy stojí kolem 3 % a každý prodej také kolem 3 % z provedené transakce. Díky Revolutu se těmto drahým kurzům vyhnete. Měsíčně navíc můžete z téměř jakéhokoliv bankomatu na světě zdarma vybírat částky do celkové hodnoty 200 GBP.

Na Revolutu jsem si oblíbil hlavně to, že vám ukazuje přímo v mobilní aplikaci statistiky, za co nejvíce utrácíte. Můžete tak bez problémů sledovat, za co jsou vaše nejvyšší výdaje a díky tomu lépe hospodařit s penězi.

Revolut instituce

Revolut transakce

Revolut země

Jak se zaregistrovat?

Registrace je jednoduchá, má to ale jeden háček – doručení platební karty do České republiky je zpoplatněno. Můžete se však zaregistrovat zde – s tímto odkazem dostanete doručení karty zdarma: REGISTROVAT

TransferWise jako záloha

Služba TransferWise funguje podobně jako Revolut, akorát musíte počítat s drobnými poplatky za převody jednotlivých měn. Jedná se však o velmi nízké poplatky, které jsou oproti nevýhodným kurzům v tradičních bankách zanedbatelné. Stejně jako u Revolutu můžete vybírat až 200 GBP měsíčně z libovolného bankomatu na světě (bez poplatků).

V tomto případě je zřízení platební karty a její doručení zdarma, registrovat se můžete ZDE.

V Anglii není potřeba hotovost

Na závěr bych chtěl dodat, že jedete-li do Anglie, téměř všude lze platit kartou. Já jsem ve městě o dvěstě tisících obyvatel a kartou se lze dá platit například i přímo v autobusech. Občas se samozřejmě může stát, že někde kartou platit nepůjde, není tedy od věci, mít u sebe nějakou hotovost, stačí však pár liber.

anglie placení

Předchozí díl najdete ZDE

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!

Přidejte komentář