Kompenzace za zrušený let – kdy vzniká nárok až na 600 €?

Stalo se vám někdy, že jste měli do detailu naplánovanou dovolenou, ale kvůli zrušenému letu vám místo nových zážitků vznikly akorát starosti navíc? Nezoufejte! Za tyto potíže vám náleží odpovídající finanční kompenzace až do výše 600 eur! Nárok na ni totiž může vzniknout každému cestujícímu, kterému byl zcela zrušen let a tato skutečnost mu nebyla oznámena s dostatečným předstihem. Pokud byl váš let zrušen v posledních 14 dnech před plánovaným odletem, letecká společnost vám musí nejen vrátit cenu letenky, ale také zaplatit finanční kompenzaci za zrušení letu.

Za jakých podmínek vzniká nárok na finanční kompenzaci?

Nárok na finanční kompenzaci za způsobené komplikace spojené se zrušením letu nevzniká automaticky, musí být splněny určité podmínky. Tyto podmínky jsou stanoveny Nařízením Evropského parlamentu a Rady. První podmínkou je, že let musí být uskutečněn evropským dopravcem, nebo musí začínat na území EU, Norska, Islandu či Švýcarska. Dále je pro vznik nároku rozhodující termín, kdy byl cestující o zrušení letu informován. Pokud letecká společnost cestujícího neinformovala dříve než dva týdny před odletem o tom, že je jeho let zrušen, vzniká mu nárok na odškodnění 250-600 € podle letové vzdálenosti.

Aby vám vznikl nárok na finanční kompenzaci:

  • Let musí být zrušen méně než 14 dní před jeho plánovaným uskutečněním,
  • zároveň cestující nesmí od letecké společnosti dostat v období 7-14 dní před odletem nabídku letu, který odlétá nejpozději 2 hodiny před plánovaným odletem a přílet do cílové destinace není delší jak 4 hodiny,
  • nebo cestující nesmí od letecké společnosti dostat v posledním týdnu nabídku náhradního letu, který odlétá nejpozději 1 hodinu před plánovaným odletem a přílet do cílové destinace není opožděn o více než 2 hodiny.

Pokud byl let zrušen dostatečně brzy, tedy více než 14 dní před odletem, a vy jste byli o zrušení letu informováni, či vám byla nabídnuta obdobná varianta, nebo ke zrušení letu došlu z důvodu mimořádných okolností, nárok na kompenzaci nevzniká. Dopravce je však povinen vám vrátit cenu letenky nebo nabídnout jiný let – z těchto variant byste měli mít možnost výběru.

POZOR! Cestujícímu vzniká nárok na odškodnění, i když mu je vrácena cena za zakoupenou letenku. Letecká společnost je také povinna vyplatit finanční kompenzaci i ve chvíli, kdy cestujícímu zajistí náhradní let, který však nesplňuje parametry popsané výše (například let druhý den ráno).

Na jakou výši odškodnění máte nárok?

Jestliže jsou uvedené podmínky splněny, máte nárok na finanční kompenzaci. Výše náhrady za zrušený let závisí na letové vzdálenosti, tedy na vzdálenosti mezi místem odletu a místem příletu.

  • 250 eur v případě letu do 1 500 km (např. Praha – Londýn)
  • 400 eur v případě letu v EU, Norska, Islandu a Švýcarska od 1 500 km, nebo letu mimo EU v délce 1 500 – 3 500 km (např. Praha – Monastir)
  • 600 eur v případě letu v délce 3 500 km a více (např. Praha – New York)

Co dělat, když vám zruší let?

SMS zprávu či email, ve kterém vás letecká společnost o zrušení letu informovala, nemažte. Pokud se o zrušení letu dozvíte až v letištní hale, vyfoťte si letištní tabuli s informacemi o zrušeném letu, vyhledejte přepážku příslušného dopravce a trvejte na vydání potvrzení o zrušení letu i s odůvodněním. O toto potvrzení můžete požádat i přímo letiště. Následně požádejte dopravce o peníze za cenu letenky a o finanční odškodnění.

Pokud si nevíte rady, či na vaši žádost dopravce nereaguje, obraťte se na brněnskou společnost Vaše nároky.cz, která vám se získáním kompenzace pomůže! Jedná se o společnost, která zajišťuje získání finančního odškodnění pro poškozené klienty. Od svého vzniku v roce 2013 má za sebou tisíce úspěšně vyřešených případů s leteckými společnostmi. Posouzení konkrétního případu je nezávazné a zcela zdarma, klient tedy neplatí žádné poplatky. Společnost funguje na principu NO WIN NO FEE a jejich jedinou odměnou je provize z vyzískané částky, která jim náleží pouze v případě úspěšně vyřešeného případu. Vy tedy nic neriskujete!

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!

Přidejte komentář