9 faktů o Uruguayi, které jste nevěděli

Uruguay je českými turisty často opomíjena, přitom se jedná o jeden z nejbezpečnějších a nejrozvinutějších jihoamerických států. Pojďte si přečíst více!

1) Bývalý uruguayský prezident José Mujica (2010-2015) odevzdával 90% procent svého měsíčního platu na charitu a pomáhal začínajícím podnikatelům. Jednalo se o velmi skromného prezidenta a dokonce se o něm mluvilo jako o nejchudším prezidentovi světa. Mujica na to řekl: “Chudí jsou ti, kteří kteří všechen svůj čas tráví jen prací, aby si vydělali na svůj nákladný život, ale stejně jim to nestačí.”

2) Tento prezident také dlouhodobě prosazoval legalizaci marihuany a od roku 2013 je konopí v Uruguayi zcela legální. Uruguayci si marihuanu mohou koupit v licencovaných lékárnách a každá domácnost může vypěstovat šest sazenic konopí ročně.

marihuana
3) Snad všichni Uruguayci pijí čaj zvaný yerba maté, který má povzbudivé účinky. Jedná se o nápoj, který se připravuje ve speciální nádobě – “kalabase”, která se vyrábí z dýně. V Uruguayi můžete všude vidět lidi postávající s kalabasou. Uruguayec průměrně spotřebuje asi 10 kilogramů maté za rok.


4) Uruguay je druhá na světě v konzumaci whiskey (po Francii) a první na světě v konzumací hovězího masa. Na jednoho uruguayského obyvatele připadají 3 až 4 krávy.

steak
5) V hlavním městě Uruguye, Montevideu se každý týden konají průvody bubeníků, při kterých se tancuje tanec candombé.

6) Na ulicích před domy zde nejsou popelnice, ale jakési “podstavce na tyči”. Nevýhodou je, že do těchto podstavců se nevejde zrovna moc odpadků.

7) Stejně jako v mnoha dalších jihoamerických zemích se i v Uruguayi většinou dodržuje siesta (odpolední odpočinek, kdy se nepracuje) a Uruguayci jsou nedochvilní.

8) V roce 2009 se Uruguay stala první zemí rozdávající notebooky školákům.


9) V regionu Punta del Este nejsou domy očíslovány jako v Česku, ale mají jména. Dům se tak může jmenovat třeba “La Providencia”.

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 15
    Shares

Přidejte komentář