9 rozdílů mezi Českem a Slovenskem

Přestože mají Češi a Slováci jako evropské národy mnoho společného, některé věci je rozdělují. Tento článek je o hlavních odlišnostech mezi těmito státy. Některé věci vám jsou jako Čechům možná jasné. Pokud byste však chtěli nějakému kamarádovi cizincovi vysvětlit rozdíl mezi Českem a Slovenskem, pak vám tento článek může pomoci.


1) Náboženství
– Podle mnoha průzkumů je Česko jednou z nejvíce ateistických zemí na světě. Na Slovensku věří v různé formy křesťanství téměř 80% obyvatel.

2) Alkohol – Češi jsou zvyklí dát si několik piv za večer. To je pro většinu Slováků nepřípustné. Slováci většinou vypijí dvě piva za večer, zato však nešetří na tvrdém alkoholu.

alkohol
3) Jazyk – Spousta časopisů, knih a podobně se na Slovensku prodává v češtině. V Česku však málokdy narazíte na slovenské časopisy nebo knihy. Slováci tak o něco lépe rozumějí češtině, než Češi slovenštině. Týká se to především mladší generace.

4) KuchyněSlovenská a česká kuchyně se sice podobají, ale některá jídla jsou prostě typicky slovenská. Ať už se jedná o známé halušky, bryndzu nebo typickou slovenskou polévku – kapustnici.

5) Kvalita silnic – Ať chcete nebo ne, silnice v Česku jsou v lepším stavu než silnice na Slovensku.

6) Měna – Jak asi víte, na Slovensku se platí eurem, v Česku však korunami.

euro
7) Hokej Výsledky českého hokejového týmu dokazují, že jsme v hokeji lepší než Slováci.

8) MentalitaMentalita Čechů a Slováků je prostě odlišná. Chci se vyhnout generalizaci, a proto zde nebudu jednotlivé mentality srovnávat.

9) Příroda – Tatry bohužel v Česku nemáme. A medvědy taky ne…

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!

Přidejte komentář