9 překvapivých faktů o Gruzii

Gruzie je země, která nabízí nádhernou přírodu, skvělé lidi, ale také nízké ceny. Zároveň se nejedná o žádnou “profláklou” turistickou destinaci, a Gruzie je tak opravdu unikátní. Rozprostírá se na rozhraní jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie. Co vás na Gruzii překvapí? Pojďme na to!

1) Gruzínci jsou neuvěřitelně pohostinní. Je to pravděpodobně spojeno i s náboženstvím, v Gruzii se řídí heslem: “Host do domu, Bůh do domu.”

2) V Gruzii se slaví narozeniny mrtvého. Místní obyvatelé postaví stoly přímo u hrobu oslavence a hodují.

3) Gruzínci velmi rádi pijí čaču, což je lihovina vyrobená z hroznového vína. V roce 2012 byla v gruzínském městě Batumi otevřena fontána, z které čača stříká. Problém je, že fontána se zapíná jen jednou týdně na 15 minut.

4) V Gruzii se narodil Josif Vissarionovič Stalin. Mnoho Gruzínců Stalina i v dnešní době obdivuje a nechtějí o něm slyšet nic špatného.

5) Základ gruzínské dopravy tvoří “maršrutky”. Jedná se o minibusy různého stáří a v různém technickém stavu.

6) Můžete si zde dopřát oranžové víno, které se v Gruzii produkuje už zhruba 10000 let.

7) Napadlo by vás, že v Gruzii se pěstuje čaj?

8) Na gruzínských oslavách se určuje “tamada” neboli pronašeč přípitků. Až po tamadě mají právo pronášet přípitky ostatní účastníci oslavy.

9) V Gruzii se na silnicích většinou nedodržují pravidla, ať už je to překračování maximální povolené rychlosti nebo ignorování plné čáry. Gruzínci navíc většinou nejsou zvyklí se poutat.

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 58
    Shares

Přidejte komentář