Alkohol v Dánsku

Pivo Carlsberg je jedním z nejoblíbenějších dánských piv.

Určitě už jste slyšeli rčení: “Pije jako Dán”. Odkud toto rčení pochází, se neví, v každém případě není tak úplně pravdivé. Minimálně se dá podle různých statistik říci, že Dánové rozhodně pijí méně než Češi. Nicméně přístup Dánů k alkoholu je celkem zajímavý. A o tom si povíme v dnešním článku.

 

Smí se v Dánsku řídit pod vlivem alkoholu?

Dánsko má k alkoholu za volantem poměrně benevolentní přístup. Jak u řidičů motorových vozidel, tak u cyklistů se toleruje 0,5 promile alkoholu v krvi. Překročí-li řidič tento limit, musí zaplatit pokutu, která může být v přepočtu klidně i necelých 30 000 korun, pro Dány to však s jejich výdělky není žádná závratná částka. Zabavení řidičského průkazu a vězení hrozí až při překročení 1,2 promile.

Dalo by se říci, že téměř každý Dán vlastní kolo. Dánové na kole bohužel často jezdí pod vlivem alkoholu třeba z hospody a velká část cyklistických nehod zde vzniká právě kvůli jízdě pod vlivem alkoholu.


 

Od kolika let se smí v Dánsku pít?

S věkovým limitem pro pití alkoholu je to v Dánsku trochu komplikovanější. Nápoje, které obsahují 16,5 % a méně alkoholu, se smí v Dánsku pít od 16 let. Mladiství si však takový alkohol nesmí kupovat v barech a restauracích. Od 18 let je pak už legální pít jakýkoliv alkohol kdekoliv.

 

Co Dánové pijí

 

Pivo

Nejoblíbenějším dánským nápojem je pivo. Mezi nejznámější dánské značky patří Carlsberg a Tuborg. Dánové však rozhodně nevypijí tak hodně piva na obyvatele jako Češi. Podle těchto statistik vypije průměrný Čech 143 litrů piva za rok, zatímco Dán pouze 60 litrů. Takže Dánsko má rozhodně co dohánět. Zlatavý mok však v Dánsku zrovna levný není, v restauraci za půllitr zaplatíte obvykle kolem 150 korun. V obchodě však můžete pivo koupit mnohem levněji.

Pivo Tuborg je v Dánsku velmi známé a oblíbené.

 

Víno

Dánové mají také dost rádi víno. Oblíbeným nápojem je zde také tzv. glög, což je dánská obdoba českého svařeného vína. Glög se skládá z červeného vína, skořice, hřebíčku, kardamonu a dalších koření, ale přidávají se do něj i rozinky a mandle. Nicméně je potřeba podotknout, že existují různé recepty a mohou se od sebe dost odlišovat.

 

Tvrdý alkohol

Tvrdý alkohol se v Dánsku označuje jako “šnaps“. Většinou se pije při jídle mezi jednotlivými chody. V Dánsku je oblíbeným tvrdým alkoholem tzv. aquavit, což je destilát z obilí nebo brambor ochucený kořením a bylinkami. Kromě toho mají Dánové rádi také vodku. Rozhodně musím zmínit také Gammel Dansk, dánský národní alkoholický nápoj, který tvoří koření, ovoce a byliny, jako je například zázvor nebo pelyněk.

 

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!

Přidejte komentář