Cestování – jak ušetřit za ubytování

Ubytování často bývá nejdražší položkou cestování. Pokud však víte jak na to, může být ubytování položkou, za kterou zaplatíte pár korun nebo dokonce vůbec nic. V dnešním článku vám přinášíme 9 tipů, jak ušetřit na ubytování.

 

TIP #1 – COUCHSURFING

O couchsurfingu asi už hodně z vás slyšelo. Pro ty z vás, co o couchsurfingu neslyšeli – jedná se o internetový portál, na kterém může skoro každý nabízet sdílení svého ubytování. To například znamená, že se nějaký student v Barceloně rozhodne, že bude sdílet byt s ostatními cestovateli, zaregistruje se tedy na couchsurfing.com, kde nabídne, že u něj můžete přespat. Pokud budete mít o jeho nabídku zájem, napíšete mu zprávu a on vám odepíše buď, že to zrovna nepůjde, nebo vám napíše, že to vyšlo a poskytne vám ubytování.

Možná se bojíte, že při tomto stylu ubytování můžete narazit na nějakou “pochybnou existenci”. Ve většině případů se však není čeho bát, protože ke každému profilu mohou uživatelé přidávat pozitivní a negativní recenze. A pokud má nějaký člověk desítky pozitivních recenzí, často není co řešit. Rozhodně je však lepší, držet se dál od lidí, kteří nemají třeba ani jednu recenzi nebo mají recenze negativní.

Tento typ ubytování je zcela zdarma. Nesmíte však zapomenout na to, že lidé kteří vás ubytovávají, s vámi možná budou chtít trávit čas. Ale proč ne? Ukážou vám ta nejlepší místa zcela zdarma a může se vám stát, že vás třeba i pozvou na večeři nebo vám ji dokonci sami udělají. Rozhodně se není čeho bát. Dobré je vašemu hostiteli přivézt nějaký menší dárek, třeba typicky českou becherovku nebo lázeňské oplatky.

obývák

 

 

TIP #2 – AIRBNB

Airbnb je internetová služba, která zprostředkovává pronájem ubytování. V čem se Airbnb liší od klasických portálů, které nabízejí ubytování? Odpověď je jednoduchá – v ceně. Často zde můžete najít ubytování za dost výhodnou cenu. Ubytování je zde však potřeba hledat s co největším předstihem, protože pokud ho hledáte pár dní před odjezdem, často nenarazíte na žádnou výhodnější nabídku. Druhou odlišností je pak přístup hostitelů, kteří jsou často mnohem ochotnější a přívětivější, než lidé kteří poskytují ubytování za co nejvyšší cenu a je to jejich business.

Ubytování přes Airbnb může být vhodné hlavně pro lidi, kteří občas potřebují trochu klidu a nechtějí mít moc závazků vůči svému hostiteli (často případ couchsurfingu).

airbnb

 

 

TIP #3 – DOBROVOLNICTVÍ

Dobrovolnictví je další možností, jak ušetřit za ubytování. Kromě toho, že se díky dobrovolnickým projektům můžete ubytovat téměř zdarma, získáte i dobrý pocit, že děláte něco prospěšného.

Jednou z možností dobrovolnictví jsou takzvané workcampy, což jsou zahraniční projekty, na kterých se věnujete dobrovolnické práci. Většinou se na nich pracuje maximálně 6 hodin denně, můžete si vybrat různou práci od práce s dětmi až po práci v přírodě. Jako protislužba vám je poskytnuto ubytování, strava a mnoho zážitků. Na tyto projekty jezdí většinou mladí lidé z různých zemí, kterým je kolem 18 až 25 let. Kromě poznávání státu, do kterého jedete, tak máte možnost poznat řadu dalších kultur. Jediné co musíte zaplatit je účastnický poplatek (asi 2000,- Kč) a doprava. Nejznámější českou organizací pořádající workcampy je INEX-SDA. Pozn. autora: Věřte, že se to vyplatí, na loňském projektu v Itálii jsme k obědu dokonce měli lanýže. Zde je zkušenost ze Španělska.

workcamp

Druhou možností jsou různé internetové portály, jako je workaway.info, který funguje na podobném principu jako již zmíněné workcampy. Na tomto portálu si stačí vyhledat místo, které se vám líbí, podat si žádost, počkat na přijetí a vyrazit. Podobných projektů je celá řada, dalším příkladem může být WWOOF.net,v jehož případě můžete pracovat na farmě za ubytování a stravu.

 

 

TIP #4 – PŘÍRODA

V mnoha případech se dá spát “na divoko” v přírodě. Kempování ve volné přírodě není v mnoha státech povoleno, proto je potřeba najít si nějaké bezpečné místo, na kterém nejste moc vidět. Pak už stačí jen rozložit spací pytel a karimatku a můžete si užívat spánku v přírodě. Další možností je postavit si stan a nebo použít v poslední době stále oblíbenější hamaku (něco na způsob houpací sítě, ale mnohem pohodlnější, navíc často bezpečně ochrání před zvěří).

hamaka
Pokud neradi porušujete zákon, pak samozřejmě můžete využít placených kempů, které jsou často mnohem levnější než klasické ubytování. V některých státech nebo určitých oblastech je navíc kempování povoleno a právě to pro vás může být jedna z možností, jak ušetřit.

 

 

TIP #5 – AUTO

Možná už se vám někdy stalo, že jste museli přespat v autě. Máte-li klasické osobní auto, pak asi víte, že se většinou nejedná o moc pohodlný spánek, ale je to zdarma a jednou za čas se to dá vydržet. Možnosti přespání v autě je nejlepší využít především v zemích, kde je ubytování hodně drahé, například ve Skandinávii, Nizozemsku nebo Švýcarsku. Pokud však jedete někam na východ, ubytování je většinou levné a za pohodlí se vyplatí trochu připlatit.

Pro ty co vlastní dodávku může být spaní pohodlnější. Je však potřeba počítat s tím, že ne vždy se dá v dodávce zdarma přespat a v mnoha státech hrozí problémy. Ale autokemp to vždy jistí.

dodávka

 

 

TIP #6 – WORK AND TRAVEL

Tento tip je určen převážně studentům. Pokud jste student a chcete vyjet do USA, pak můžete využít programu Work and Travel. Jedná se o program, do kterého se hlásí studenti, kteří chtějí přes prázdniny pracovat a cestovat ve Spojených státech amerických. Většinou to chodí tak, že zhruba 2 až 3 měsíce pracujete, a pak můžete několik týdnů cestovat. Peníze, které si vyděláte za práci, pak utratíte za cestování a domů se často vracíte bez peněz, mnoho lidí dokonce peníze prodělá. Většina studentů si však tento program pochvaluje a doporučuje všem vyrazit. Organizací pořádajících Work and travel je v Česku několik, stačí si zadat do googlu “work and travel”.

socha svobody

 

 

TIP #7 – VÝMĚNA BYTŮ
Výměna bytů je jednou z dalších možností, jak ušetřit na ubytování. Jak to funguje? Na celkem jednoduchém principu, vy poskytnete svůj byt nějakému turistovi a on vám na oplátku poskytne byt svůj. Internetových portálů na výměnu bytů existuje více, jedním z nich je například homeexchange.com. Tato možnost není v Česku zatím moc oblíbená. Mnoho lidí navíc nechce lidem poskytovat svůj byt bez dozoru a samozřejmě se není čemu divit.

byt

 

 

TIP #8 – HOUSE SITTING

Stalo se vám někdy, že jste chtěli jet na dovolenou a neměli jste nikoho, kdo by se vám postaral o vašeho psa, morče nebo třeba kočku? Lidé zaregistrovaní na portálu TrustedHousesitters.com nabízejí svůj byt výměnou za to, že se jim postaráte o domácího mazlíčka, v době kdy jsou na cestách. Zní to poměrně jednoduše, ale rozhodně nesmíte zapomenout, že i z hlídání domácích mazlíčků plyne určitá zodpovědnost. Pokud nejste moc zodpovědní, bude lepší porozhlédnout se po ubytování jinde.

pes

 

 

TIP #9 – SROVNÁVAČE CEN

Pokud se rozhodnete ubytovat klasickým způsobem (najdete si na internetu určité ubytování, za které klasicky zaplatíte), pak je vhodné využít srovnávačů cen. Ubytování můžete hledat na mnoha různých portálech jako je booking.com, hotels.com a podobně. Na každém takovém portálu jsou u stejných hotelů rozdílné ceny. Naštěstí existují srovnávače cen, jako je například hotelscombined.com, který porovná ceny na několika portálech nabízejících ubytování za vás. Vy si pak už jen objednáte ubytování za tu nejpříznivější cenu.

prase

 

 

TIP #10 – ???
Víte o nějaké službě, díky které jste ušetřili za ubytování? Určitě nám dejte vědět
, můžete váš tip třeba napsat do komentáře a my ho do tohoto článku přidáme.

otazník

 

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 5
    Shares

Přidejte komentář