Cestování s notebookem: Jak chránit hardware i data

Cestování s notebookem

Pokud se chystáte cestovat s notebookem, je třeba udělat pár bezpečnostních opatření, která vám ušetří nervy i peníze. Doma na stole se vašemu počítači jen těžko něco stane, ale na cestách v batohu je mnohem více na ráně. Proto je důležité chránit jej fyzicky zvenčí, zajistit ochranu dat, šifrování a snažit se předejít jeho ztrátě. Stačí před odjezdem a v průběhu cestování dodržet několik účinných kroků a váš notebook bude v bezpečí.

 

Zabezpečte svůj notebook, ještě než vyrazíte na cesty

Mějte jistotu, že je váš laptop v bezpečí i na cestách. Stejně jako si vy pro případ nouze zřizujete cestovní pojištění, je třeba zabezpečit také notebook. Nejprve se zaměřte na hardware, tedy tvrdou schránku počítače, jelikož při přesunech je větší pravděpodobnost, že notebook někde nešikovně ťuknete nebo škrábnete. Ochraňte také svá data: před cestou si zálohujte vše potřebné a zapněte si službu, která dokáže váš počítač lokalizovat v případě jeho ztráty nebo odcizení.

 

Cestujte s laptopem „v brnění“

Pořiďte si odolný obal, do některého laptop jednoduše vložíte, jiný lze na zařízení nacvaknout. Nezapomeňte ani na kabely a příslušenství, vše by mělo být důkladně roztříděné a smotané, abyste předešli případnému polámání a znehodnocení. Neméně důležitý je také batoh, ve kterém notebook nosíte – ten by měl zajistit dostatečnou ochranu proti poškození a zároveň být pohodlný pro vaše záda.

 

Opatření k ochraně dat

Data sice nejsou hmatatelná, to ale neznamená, že se nedají odcizit nebo že jejich ztráta nebolí stejně jako u hmotných věcí. Zabezpečte si data jednoduše v několika krocích:

 

1.      Zálohujte si data

Ještě než kamkoliv vyrazíte, proveďte zálohu dat. Nejen že o ně nepřijdete, i když ztratíte o samotný počítač, ale také si budete moci promazat soubory a udělat si místo na disku pro fotky a videa z cest.

2.      Zaheslujte si notebook

Doma vás heslo pro přístup do notebooku možná zdržuje od práce, a tak zabezpečení nemáte, pro případ cestování si ale heslo určitě nastavte. Nikdo nechce, aby se mu v osobních dokumentech a souborech probírali cizí lidé, heslo je přitom jednoduchou formou ochrany. Doporučujeme vyvarovat se hesel 1234 a podobným předvídatelným kombinacím.

3.      Zapněte si lokalizátor

Ztráta nebo odcizení nemusí být nutně fatální záležitostí. Novější modely notebooků a mobilů umožňují využít službu, která zařízení lokalizuje a určí jeho aktuální polohu. A to i v případě, že je zařízení vypnuté. Při krádeži se jej nevydávejte hledat na vlastní pěst, ale zavolejte policii, které můžete dané informace poskytnout a usnadnit tak hledání.

4.      Nastavte si zobrazení zprávy na zamčené obrazovce

Dalším opatřením pro případ krádeže je nastavení zobrazení zprávy na zamčené obrazovce, kterou můžete poslat z jiného zařízení a která se objeví na obrazovce jako zpráva pro zloděje nebo kohokoliv, kdo laptop našel. Ve zprávě můžete uvést své telefonní číslo, na které se vám v případě nalezení mohou ozvat, případně zmínku o odměně za vrácení, která může lidi motivovat ke kontaktu.

 

Předejděte nepříjemnostem

Zabezpečení notebooku je před cestováním klíčovým krokem, díky němuž předejdete řadě nepříjemností, ušetříte si jak stres, tak peníze a čas. Užijte si cestování naplno a hlídejte si své věci.

 

Zdroj obrázku: BublikHaus / Shutterstock.com

 

Veronika Decsy
Copywriter
Copywriterka s přesahem do SEO, která se psaním živí od roku 2017. Dokáže se vcítit do potřeb klienta a tvoří věcné a poutavé texty. Některé z nich můžete najít například na portálu produktvdetailu.cz.

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!

Přidejte komentář