Důvody, proč vás cestování udělá šťastnějšími

Cestování a příroda je štěstí.

Cestování lidem přináší zážitky, zkušenosti nebo také určitou psychickou pohodu. Kde se vlastně ta psychická pohoda bere a proč cestování přináší lidem štěstí? Máme pro vás 5 důvodů.

 

Cestování = štěstí? Proč?

1) Uvědomíte si, že materialismus vás šťastnými neudělá

Ve svém okolí, v televizi a na internetu stále vidíme reklamy na drahé šperky, auta, domy a podobně. Samozřejmě, že nám vlastnictví některých věcí může přinášet štěstí. S tím čím více věcí vlastníme, však obvykle přichází více starostí a více stresu.

Nejlépe to vystihl už samotný Seneca před zhruba dvoumi tisíci let: „Bohatství je pro moudrého sluhou, pro hloupého pánem.“

Díky cestování si lépe uvědomujeme, že jsme šťastní i díky tomu, že můžeme se svým partnerem pozorovat západ slunce, nebo že se můžeme vydat na túru do hor.

Cestování je spojeno s mnoha zážitky.

 

2) Začnete si vážit svého domova

O České republice se často mluví jako o pesimistické zemi, dokazují to i některé výzkumy, například podle tohoto výzkumu je Česko po Řecku nejvíce pesimistickou zemí na světě.

Většina lidí, která procestuje kus světa však zjistí, jaká je v některých zemích bída a že my jako Češi si vlastně nemáme na co stěžovat. Ano, mohli bychom se mít i lépe, mít platy jako v Německu, ale mohli bychom se mít také mnohem a mnohem hůře.

Kromě toho nám po dlouhé době na cestách začnou chybět přátelé a rodina a začneme si jich tak více vážit.

 

3) Přestanete si stěžovat

Cestování přináší jednu úžasnou věc – svobodu. Zjistíme, že to jak chceme žít je jen na nás a na nikom jiném. Mnoho lidí si právě díky tomuto pocitu svobody uvědomí, že je na nich samotných, co budou vlastně dělat.

Mnoho lidí si stěžuje na to, že máme takového a takového prezidenta, nebo že vláda nenavyšuje platy. A všechno svádí na to, že špatný je “systém”, ale svoji chybu nevidí. A mnoho cestovatelů si uvědomuje, že pokud budou nadávat na ten špatný systém, tak je to šťastnými neudělá. Život je na nás a na našem svobodném rozhodování. Stěžováním si, ničeho nedosáhneme.

Cestování přináší obrovskou svobodu

 

4) Budete vzdělanější

Cestování nás učí mnoha věcem. Učíme se zachovat chladnou hlavu v nepříjemných situacích, ale také se učíme jazyky, poznáváme odlišné kultury, ochutnáváme různá jídla. A všechny tyto věci nás učí vidět svět takový, jaký doopravdy je.

 

5) Budete věci brát s nadhledem

Cestováním si také můžeme získat určitý nadhled. Věci, které nás dříve rozhodily, nám už přijdou jako maličkosti a nenecháme je, aby nám zkazily den.

Problémy tu byly a vždycky budou. Ale nemá smysl se těmi problémy trápit, naopak je potřeba myslet pozitivně a snažit se všem nacházet to dobré. Kromě toho budeme brát s nadhledem i různé pomluvy, které o nás kolují a nebude nás zajímat, co si o nás lidé myslí.

Nedá mi to a vypůjčím si citát Johna Lennona:  „Jediný prostředek, jak život snést – považovat ho za krásný.“

Cestování nám pomáhá vidět krásy přírody.

 

BONUS

Výzkum o souvislosti mezi štěstím a cestováním

Portál Booking.com udělal výzkum o souvislosti mezi štěstím a cestováním. Zúčastnilo se ho 17 000 respondentů ze 17 různých zemí. V každé zemi bylo vyzpovídáno 1000 lidí, kteří v minulém roce alespoň jednou vyjeli na dovolenou. K jakým závěrům tento výzkum došel?

1) Zhruba polovina lidí (49 %) uvedla, že jim dovolená přináší více štěstí než jejich svatební den.

2) Více jak polovina lidí (51 %) řekla, že preferuje cestování před schůzkou se svým partnerem.

3) 77 % respondentů si zarezervovalo dovolenou, aby se trochu rozveselili, když potřebovali větší pocit štěstí.

4) Sedm osob z deseti (70 %) preferuje zážitky z cestování, dovolenou s rodinou, exotiku a další věci spojené s cestováním nad materiálními věcmi.

5) Dvě třetiny lidí (67 %) vidí štěstí při ubytování v hotelu, hostelu nebo vile. Jedna třetina lidí (33 %) při bydlení v bytě nebo domově s místními obyvateli.

 

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 90
    Shares

Přidejte komentář