Cestování lidem přináší zážitky, zkušenosti nebo také určitou psychickou pohodu. Kde se vlastně ta psychická pohoda bere a proč cestování přináší lidem štěstí? Máme pro vás 5 důvodů.
Cestování = štěstí? Proč?
1) Uvědomíte si, že materialismus vás šťastnými neudělá
Ve svém okolí, v televizi a na internetu stále vidíme reklamy na drahé šperky, auta, domy a podobně. Samozřejmě, že nám vlastnictví některých věcí může přinášet štěstí. S tím čím více věcí vlastníme, však obvykle přichází více starostí a více stresu.
Nejlépe to vystihl už samotný Seneca před zhruba dvoumi tisíci let: „Bohatství je pro moudrého sluhou, pro hloupého pánem.“
Díky cestování si lépe uvědomujeme, že jsme šťastní i díky tomu, že můžeme se svým partnerem pozorovat západ slunce, nebo že se můžeme vydat na túru do hor.
2) Začnete si vážit svého domova
O České republice se často mluví jako o pesimistické zemi, dokazují to i některé výzkumy, například podle tohoto výzkumu je Česko po Řecku nejvíce pesimistickou zemí na světě.
Většina lidí, která procestuje kus světa však zjistí, jaká je v některých zemích bída a že my jako Češi si vlastně nemáme na co stěžovat. Ano, mohli bychom se mít i lépe, mít platy jako v Německu, ale mohli bychom se mít také mnohem a mnohem hůře.
Kromě toho nám po dlouhé době na cestách začnou chybět přátelé a rodina a začneme si jich tak více vážit.
3) Přestanete si stěžovat
Cestování přináší jednu úžasnou věc – svobodu. Zjistíme, že to jak chceme žít je jen na nás a na nikom jiném. Mnoho lidí si právě díky tomuto pocitu svobody uvědomí, že je na nich samotných, co budou vlastně dělat.
Mnoho lidí si stěžuje na to, že máme takového a takového prezidenta, nebo že vláda nenavyšuje platy. A všechno svádí na to, že špatný je “systém”, ale svoji chybu nevidí. A mnoho cestovatelů si uvědomuje, že pokud budou nadávat na ten špatný systém, tak je to šťastnými neudělá. Život je na nás a na našem svobodném rozhodování. Stěžováním si, ničeho nedosáhneme.
4) Budete vzdělanější
Cestování nás učí mnoha věcem. Učíme se zachovat chladnou hlavu v nepříjemných situacích, ale také se učíme jazyky, poznáváme odlišné kultury, ochutnáváme různá jídla. A všechny tyto věci nás učí vidět svět takový, jaký doopravdy je.
5) Budete věci brát s nadhledem
Cestováním si také můžeme získat určitý nadhled. Věci, které nás dříve rozhodily, nám už přijdou jako maličkosti a nenecháme je, aby nám zkazily den.
Problémy tu byly a vždycky budou. Ale nemá smysl se těmi problémy trápit, naopak je potřeba myslet pozitivně a snažit se všem nacházet to dobré. Kromě toho budeme brát s nadhledem i různé pomluvy, které o nás kolují a nebude nás zajímat, co si o nás lidé myslí.
Nedá mi to a vypůjčím si citát Johna Lennona: „Jediný prostředek, jak život snést – považovat ho za krásný.“
BONUS
Výzkum o souvislosti mezi štěstím a cestováním
Portál Booking.com udělal výzkum o souvislosti mezi štěstím a cestováním. Zúčastnilo se ho 17 000 respondentů ze 17 různých zemí. V každé zemi bylo vyzpovídáno 1000 lidí, kteří v minulém roce alespoň jednou vyjeli na dovolenou. K jakým závěrům tento výzkum došel?
1) Zhruba polovina lidí (49 %) uvedla, že jim dovolená přináší více štěstí než jejich svatební den.
2) Více jak polovina lidí (51 %) řekla, že preferuje cestování před schůzkou se svým partnerem.
3) 77 % respondentů si zarezervovalo dovolenou, aby se trochu rozveselili, když potřebovali větší pocit štěstí.
4) Sedm osob z deseti (70 %) preferuje zážitky z cestování, dovolenou s rodinou, exotiku a další věci spojené s cestováním nad materiálními věcmi.
5) Dvě třetiny lidí (67 %) vidí štěstí při ubytování v hotelu, hostelu nebo vile. Jedna třetina lidí (33 %) při bydlení v bytě nebo domově s místními obyvateli.