Malajsie zajímavosti 17 faktů a tipů co vidět

Malajsie zajímavosti

Hledáte nevšední a dobrodružnou dovolenou a chcete zažít tu pravou Asii? Malajsie je tím pravým. Výborná kuchyně, nádherné bílé pláže, super moderní města, překrásné staré chrámy a deštné pralesy, to nezažijete nikde jinde na světě.

Máme pro vás výběr 17 zajímavostí o Malajsii.

  1. Malajsie byla dříve součástí Britského impéria, v roce 1957 vyhlásila nezávislost.
  2. Národní měnou je ringgit, což znamená v malajštině zastaralý výraz pro “zubatý” a odkazuje na zubaté okraje stříbrných španělských dolarů hojně používaných v 16. a 17. století.
  3. Vládnoucí sultan Kedah je údajně jedním z nejstarších na světě.
  4. Jalur Gemilang alias malajskou vlajku ve skutečnosti navrhl architekt.
  5. Negaraku byla původně státní hymnou státu Perak, Malajsie si hymnu přetextovala.
  6. Proslulý módní návrhář Jimmy Choo se narodil v malajském Penangu. Královna Alžběta II. mu v roce 2003 udělila Řád britského impéria.
  7. Malajsie počet obyvatel? Tento stát má 31 milionů obyvatel. Z toho zhruba polovinu tvoří Malajci. Mezi další významné skupiny obyvatelstva patří Číňané, Indové a různé původní národy.
Kuala Lumpur zajímavosti

Co vidět v Malajsii

8. Země se skládá ze dvou hlavních pevninských celků, Malajského poloostrova a Malajského Bornea. Odděluje je Jihočínské moře.

9. Petronas Towers v Kuala Lumpuru byly do roku 2004 nejvyššími budovami světa. Stavby vysoké 451,9 m  se svými neuvěřitelnými 88 patry zůstávají nejvyššími dvojčaty na světě.Borneo.

10. Věděli jste, že Borneo je ve skutečnosti třetím největším ostrovem na světě, hned po Grónsku a Nové Guineji. Borneo má rozlohu neskutečných 743 000 km2. Najdete zde státy Sabah, Sarawak, Brunej a Indonésie.

11. Zde je další zajímavý fakt o Borneu – nachází se zde také jeden z nejstarších deštných pralesů na světě, kde najdete také unikátní faunu i flóru.

Malajsie prales dovolená

12. V Malajsii se nacházejí hned čtyři památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO: Národní park Gunung Mulu, park Kinabalu, historická města Melaka a George Town a archeologické dědictví v údolí Lenggong.

13. Jeskynní komora Sarawak je největší známou jeskynní komorou na světě. Nachází se v národním parku Gunung Mulu na ostrově Borneo. Najdete zde také unikátní faunu a flóru a úžasnou zelenou džungli.

14. Malajsie je také velkou výzvou pro potápěče, někde na dně v Malackém průlivu u Malajsie se nejspíš dodnes nachází největší potopený poklad. Portugalská loď Flora de la mar, která se vracela domů naložená pokladem nezměrné hodnoty, se v prosinci 1511 potopila a poklad se dodnes nenašel. Dnes právě proto v Malajském průlivu hlídkují novodobí piráti.

Co vidět v Malajsii

15. V Malajsii najdete také největší kruhový objezd na světě. Persiaran Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah ve městě Putrajaya měří 2,2 km a má průměr neskutečných 3,5 km.

16. Malajsie je jedinou zemí na světě, která skutečně vyhrála válku proti komunismu. Dvanáctiletá partyzánská válka vedená komunistickými silami skončila v roce 1960. Toto období je pro mnohé známé jako malajský výjimečný stav.

17. Celková délka malajské dálnice je delší než obvod Země. Šokující, ale pravdivé. Malajsie má celkem 65 877 km dálnic.

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!

Přidejte komentář