Nejhezčí cyklovýlety na Jižní Moravě

Kam na kole na Jižní Moravě

Cykloturistika je jedním z nejlepších způsobů, jak prozkoumat a objevovat nové krajiny. Jižní Morava, se svými rovinatými cyklotrasami, vinicemi a historickými památkami, je pro cyklisty opravdovým rájem. Bez ohledu na vaši fyzickou kondici nebo zkušenosti s cyklistikou, najdete zde mnoho tras, které vás budou fascinovat svými krásami. Následujte nás na cestě po nejhezčích cyklovýletech na Jižní Moravě.

Oblast Břeclavi a Mikulova

Tato oblast je jedničkou pro mnoho cyklistů. Nejenže se zde nachází mnoho krásných cyklostezek, ale je také domovem nejlepších moravských vín. Valtická oblast, ležící v srdci tohoto regionu, je známá svou vinařskou tradicí. Ať už se vydáte kterýmkoli směrem, nemusíte se obávat dramatických převýšení, cyklotrasy jsou rovinaté a pohodlné.

 

Valtice jsou ideálním výchozím bodem pro výlety po okolí. Tohle malé, útulné městečko s vlídnou atmosférou a typickou moravskou pohostinností je skvělým místem k zastavení a relaxaci. V centru Valtic se nachází nádherný novogotický zámek, který v minulosti sloužil bohatému knížecímu rodu Liechtensteinů jako „rodinný dům“. Ve sklepení zámku najdete Salon vín, kde jsou k ochutnání stovky nejlepších vín z celého Česka a Moravy.

Doporučená trasa autora: (Spíše pro partu lidí bez dětí) 

Každý rok vyjíždíme na Moravu za dobrým vínem a víkend strávený s přáteli. Tím, že Moravu milujeme, troufám si říci, že jsme objeli skoro všechny známé i neznámé lokality. Ale kam se vracíme? Ideální místo pro milovníky vína a dobrodružství je Pavlov. Ubytování si buď hledáme přes jistotu jménem MegaUbytko.cz (vyhledávač ubytování), nebo jezdíme napřímo do kempu Yacht Club pod stan. (cena za dva dny pro pár je okolo 1200 Kč. Ale jednoznačně u nás aktuálně vede ubytování Nad Pavlovem. Tím, že přijíždíme většinou večer se jdeme ještě podívat nahoru do Pavlova, kde si dáme “po kalíšku”.

POZOR: Je důležité si uvědomit, že podle pravidel všechny vinné sklepy v Pavlově zavírají striktně v 22:00 kvůli nočnímu klidu. Je s tím tedy potřeba kalkulovat a před zavíračkou si vzít například lahvinku sebou do kempu / na ubytování.

Nic méně zpět k trase. Trase je vymyšlení zhruba na 50 – 60 km a jedná se o celodenní výlet. Na této trase jedeme do Valtic a cestou zpět projíždíme krásy Lednicko-Valtického areálu se závěrečným koupáním.

Ráno vyrážíme někde okolo 9:30 až 10:00 do Valtic tou cestou.

 

Cyklovýlet jižní morava mapa


Zdroj: mapy.cz

Cesta je střídavá po silnici a cyklostezce. Tím, že se jede převážně po rovině jste ve Valticích za chvíli. Do Valtic jezdíme hlavně do zmíněného Salonu Vín. Proč? Protože to je místo, kde jsou ty nejlepší české vína. Zde doporučujeme zakoupit si ochutnávání BEZ řízené degustace. Za cenu zhruba 600 kč můžete dvě hodiny ochutnávat všechny vína v Salonu.

Vsuvka: Opravdu je důležité si nenalévat celé 1 dc nebo dokonce 2 dc. V Salonu je zhruba 250 vzorků a je dobré jich ochutnat co nejvíce! :-))

Po dvou hodinách plného vína chodíme na oběd do Restaurace Valtická Rychta a jedeme do Lednice. Touto cestou (která již vede celou cestu po cyklostezce po památkách a krásnou přírodou.

Výlet na kole Jižní Morava trasa mapa

 

Zdroj: mapy.cz 

V Lednici si vždycky dáme dobré ledové kafe a zmrzlinu s následnou procházkou po zámeckých zahradách. I zde máme malé doporučení. Pokud byste za jídlo chtěli trošku ušetřit, tak na vyznačeném místě u WC se dá v bufetu najíst za rozumnou cenu.

 

Cyklovýlet Lednice mapa


No a co dál? Pokud jste unaveni, jak my, tak jedeme zpět co nejpříměji po cyklostezce zpět do Pavlova a cestou u vody konkrétně zde se dá krásně vykoupat a osvěžit. To je za tuto krásnou cestu vše! Určitě pamatujte na bezpečnost a dbejte na věc, že pod vlivem alkoholu se nesmí na kole jezdit.

 

Knížecí Lichtenštejnská stezka

Jednou z nejkrásnějších tras, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, je cyklotrasa vedoucí Lednicko-valtickým areálem, která se jmenuje Knížecí Lichtenštejnská stezka. Celý areál je protkaný devadesáti kilometry nádherných na kole sjízdných cest. Cesta vede kolem mnoha historických památek, jako jsou lovecký chrám Rendez-vous, sloupořadí Tři Grácie, Janův hrad a mnoho dalších.

V areálu najdete také reprezentační Lichtenštejnský letní zámek v Lednici a Minaret v přilehlém parku. Na minaret můžete vystoupat a z výšky 60 metrů si užít dechberoucí vyhlídku na okolí.

 

Břeclav, Mikulov nebo Falkenstein

Pokud plánujete delší pobyt, je zde mnoho dalších destinací, které stojí za návštěvu. Břeclav, Mikulov a rakouské městečko Falkenstein jsou všechny skvělé možnosti pro další cyklovýlety.

Břeclav je známa svými renesančními památkami, jako je zámek přestavěný do podoby umělé zříceniny, zatímco Mikulov nabízí bohatou historii a skvělé víno. Falkenstein, na druhé straně hranice, je malé vinařské městečko s mohutnou ruinou hradu z 11. století a malebnou uličkou s vinnými sklepy zvanou Oagossn.

 

Další cyklotrasy na Jižní Moravě

Jižní Morava má mnoho dalších cyklotras, které stojí za objevení. Zde jsou tři z nejlepších:

1. Nivními lesy a zámeckými komnatami (trasa Břeclav – Mikulčice)

Nejoblíbenější cyklotrasou Slovácka je trasa vedoucí z Břeclavi přes Pohansko a Lanžhot do Mikulčic. Měří celkem 24,8 km a je ideální i pro rodiny s malými dětmi. Cestou si můžete prohlédnout renesanční zámek v Břeclavi, zámecký park a mnoho dalších památek.

2. Údolím řeky Moravy k Baťově kanálu (trasa Veselí nad Moravou – Hodonín)

Tato romantická cyklotrasa kopíruje tok řeky Moravy a vede z Veselí nad Moravou do Hodonína. Trasa měří celkem 31,3 km a cestou můžete navštívit četné památky ve Veselí nad Moravou, skanzen ve Strážnici nebo se projet kolem proslulého Baťova kanálu.

3. Za perlami jižní Moravy (trasa Nový Přerov – Břeclav)

Trasa dlouhá 37,3 km vás provede těmi nejkrásnějšími místy Moravy. Vyjížďka je nenáročná, a přitom vám umožní prozkoumat památkovou rezervaci Mikulov, Lednicko-Valtický areál a část CHKO Pálava.

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!

Přidejte komentář