Proč a jak si psát cestovatelský deník

Cestovní deník je něco, co nám pomáhá zachovat si vzpomínky na naše cesty po celý náš život. A právě proto, že takový deník může být pro náš život velice přínosný, přinášíme článek s názvem: “Proč a jak si psát cestovní deník”.

 

Proč si vést cestovatelský deník?

1) Protože si díky němu můžeme zachovat vzpomínky
Řada z nás si cestovní deník nevede a místo toho na každém výletu pořizuje obrovské množství fotografií. Problém přichází po návratu domů, kdy si většina z nás během prohlížení fotografií vůbec nevzpomíná na to, jaký se vlastně za fotografiemi udál příběh. A s tím jak plyne čas, si vzpomínáme stále na méně věcí. Chceme-li si vzpomínky na pravé zážitky zachovat, pak nám k tomu může pomoci právě cestovní deník. Díky tomu, že si ho budeme vést, budeme mít zaznamenány i věci, na které bychom si jinak nikdy nevzpomněli.

„Vzpomínky na prožitou rozkoš jsou delší a věrnější než přítomnost.“ Lucius Annaeus Seneca

 

2) Protože nám může v budoucnu pomoci
Kromě toho, že se díky deníku můžeme v budoucnu rozplývat nad tím, co jsme před pár lety zažili, může být cestovní deník i skvělým pomocníkem. Pojedeme-li po několika letech na to samé místo, podíváme se do deníku a díky zápisům zjistíme cenné rady a tipy, které nám výlet usnadní. Stejně tak mohou zápisy v deníku pomoci našim kamarádům, kteří pojedou právě na místo, na kterém jsme již byli.

 

3) Protože se jedná o investici do nás samotných
Dejme tomu, že si do deníku něco zapíšeme a po několika letech si ho budeme číst. Kromě toho, že při jeho četbě budeme vzpomínat na to, co jsme zažili, zároveň zjistíme, jak jsme se rozhodovali v náročných situacích. A díky tomu alespoň částečně poznáme, kam jsme se v životě posunuli a zda bychom se v těch samých situacích rozhodli jinak.

 

vzpomínky

 

 

Jak si vést cestovatelský deník?

Abychom věděli, jakým způsobem si deník vést, musíme si zodpovědět několik otázek:

 

Pro koho má být deník určen?

V prvé řadě si musíme promyslet, pro koho vlastně budeme deník psát. Bude určen jen nám nebo ho budeme půjčovat kamarádům? Podle toho, komu bude deník určen, se rozhodneme, v jakém duchu ho budeme vést. Bude-li jen pro nás, můžeme si do něj zapsat i ty nejintimnější věci. Naopak, bude-li určen i k pobavení našich přátel, věci které jim nechceme sdělovat, vynecháme.

 

Papír nebo moderní technologie?

Další věc, kterou si musíme promyslet, je to, zda deník budeme psát old-schoolově, tedy na papír nebo pro jeho psaní využijeme moderní technologie. V tomto případě je potřeba si uvědomit, že nebereme-li si na cesty pravidelně tablet nebo notebook, je vhodnější psát si deník na papír. To zda využijeme sešit nebo si koupíme speciální cestovní diář, záleží na našich osobních preferencích.

 

deník

 

Co všechno do něj budeme psát?

Při psaní cestovního deníku je nejlepší řídit se jedním jednoduchým, ale výborným pravidlem, které zní: “Když píšeme deník, zamysleme se nad tím, co si budeme chtít pamatovat za 10, 20 nebo dokonce 30 let a právě to do něj zapišme.”

A nezapomínejme na to, že se jedná o náš deník. Zapisujme si tedy to, co zajímá nás. Ať už se jedná o to, kolik jsme vypili alkoholu, jaké zábavné nápisy jsme viděli nebo na jaké nevkusné suvenýry jsme na cestách narazili.

 

Čemu se při psaní deníku vyhnout?

Rozhodně bychom se měli vyhnout slovním spojením ve stylu: “Udělal jsem toto a pak jsem udělal toto.” Tato spojení mohou přidávat na jednotvárnosti. V souvislosti s tím je potřeba zmínit, že nemusíme zaznamenávat všechno, co jsme během dne dělali. Tedy alespoň je-li naším cílem, aby byl náš deník čtivý.

 

Jak udělat deník zajímavější?

Aby byl deník zajímavější, musíme ho přivést k životu. K tomu nám pomohou 4 tipy:

1) Používejme dialog – Víme-li, že něco zní díky použití dialogu lépe, pak bychom ho rozhodně měli využít.
2) Zaznamenávejme všechny naše smysly – Zapisujme si, jak chutnalo jídlo, které jsme si objednali, jaké jsme slyšeli zvuky nebo jaké jsme cítili vůně.
3) Ilustrujme – Ať už jsme dobří v kreslení nebo ne, určitě všichni něco nakreslit dokážeme. Občasná ilustrace deník dokáže příjemně oživit.
4) Vlepujme do deníku věci – Do deníku můžeme vlepovat různé jízdenky, útržky z místních novin, obaly od místních potravin a podobně. Deník díky tomu bude více zasažen prostředím, ve kterém se nacházíme.

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 2
    Shares

Jeden komentář u “Proč a jak si psát cestovatelský deník

  1. Adam

    Ano, deník píšu už dva měsíce a je to super a už si bez něj cestování nedokážu představit.

Přidejte komentář