V jakém věku může dítě cestovat samo?

Cestování dětí bez doprovodu

V některých vyhrazených situacích může dojít k tomu, že se musí rodiče rozhodnout pro řešení v rámci kterého dítě bude cestovat samo ať už letecky nebo jiným způsobem dopravy – takové situace mohou být stresující jak pro rodiče, tak pro samotné děti a to zejména v těch nižších věkových kategoriích.  Jak to tedy funguje s povolením v případě cestování a od kolika let může dítě samo cestovat letadlem? Na to se podíváme v tomto článku.

Věková hranice, od které může dítě samo cestovat, se liší podle dopravce a specifických pravidel jednotlivých společností. Obecně platí, že většina leteckých společností, autobusových dopravců a železničních společností umožňuje dětem cestovat samostatně od 5 let s tím, že děti ve věku od 5 do 12 let mohou cestovat bez doprovodu za předpokladu, že využijí speciálních asistenčních služeb pro nezletilé bez doprovodu. 

Pokud se podíváme na cestování dětí do zahraničí, rychle zjistíme, že tyto možnosti existují, je však nutné splnit několik podmínek. Pro samostatné cestování mohou rodiče dětem zajistit potřebné dokumenty, je nutný vlastní pas, případně víza a písemné potvrzení. Na letišti se pak budou řídit klasickými předpisy danými zákonem oné země jako například to, že se děti mladší 18 let nesmí věnovat hraní žádných hazardních her viz https://ferovakasina.com nebo vstupovat do kamenných heren, na tato místa jim tedy ani na letištích nebude vstup povolen a vy tak máte o starost méně. 

 

Pohled na českou legislativu 

Říkáte si, muže dítě cestovat s otcem? Může samo do letadla nebo do vlaku? Jistě na to existují zákony! Opak je ale pravdou. Zajímavostí je, že ačkoli existují určitá zákonná doporučení, zákon samotný neurčuje, že by dítě nemohlo cestovat samotné. To platí pro valnou většinu světových regionů a pravidla pro to, od kolika let může dítě samo cestovat vyplývají často z podmínek a požadavků samotné společnosti, poskytující cestovní služby – například letecké nebo vlakové společnosti. 

 

Můžeme však vytipovat několik zákonů, které do určití míry tento aspekt kontrolují. Tím hlavním je 329/1999 Sb. Zákon o cestovních dokladech. Jiná specifická dokumentace nebo zákonný předpis však specificky možnost, zda může dítě cestovat samo nedefinuje. Ve srovnání se zákonem o hazardních hrách, které hraní těchto her nezletilým zakazují.

 

Cestování dětí v zahraničí 

Podobně není definované jednotně to, od kdy může dítě cestovat v zahraničí. Ačkoliv je možné najít země, které jsou s ohledem na cestování dětí bez doprovodu přísnější, jako jsou například mnohé asijské země nebo vybrané regiony Blízkého východu, valná většina zemí má pouze doporučení. I zde ale platí, že dítě vždy musí mít vlastní pas nebo občanský průkaz, podle toho, zda se jedná o EU země, Schengenský prostor, nebo země mimo EU. Vždy si teda zkontrolujte předpisy také v cílové destinaci, případně v zemích přestupu.

Zde jsou pro ukázku, některé země a jejich předpisy pro cestování nezletilých.

 

ZEMĚ  VĚKOVÉ ROZHRANÍ  ZÁKON
Irsko  Od 12 let  Není vyhrazeno zákonem 
Jižní Korea 5-12 Není vyhrazeno zákonem 
Německo  5-12 Není vyhrazeno zákonem 
Filipíny  Od 13 let  Vyhrazené zákonem 
Polsko Nezletilí  Pouze s vyřízením potřebné státní dokumentace 
USA 5-11 Zákonné doporučení 
Jižní Afrika  Nezletilí  Pouze s vyřízením potřebné státní dokumentace 

 

Pohled na pravidla a povinnosti cestování dětí  do zahraničí

S pohledem na to, od kolika let může dítě cestovat samo se většinou setkáváme s věkem od 5 let – v tomto případě je však nutné mít nějaký typ asistenční služby (zpravidla poskytované dopravní společností) za poplatek. U některých aerolinek, je toto omezení od vyššího věku, často od 11 let. Naopak u starších dětí (od 13 do 17 let) mohou být poplatky za asistenční služby vyšší a to od kolika let může dítě cestovat samo závisí na druhu využívané dopravy a dopravce. 

Z pohledu letecké dopravy velmi záleží na tom, jakou společnost si rodiče vyberou pro cestu samotného dítěte. Vedle nutné asistenční služby, je také nutno zjistit si také to, zda může dítě samotné přiletět na území dané země – jiná pravidla platí například v Evropské unii, jiná v jihovýchodní Asii nebo severní Africe.

 

Na co myslet, před samotnou cestou

  • Kontrola podmínek letecké společnosti 
  • Příprava dokumentů pro území ČR a zahraničí  
  • Uhrazení asistenční služby 

 

Vlaková a autobusová doprava 

Cestování dětí samotných vlakem nebo autobusem vyžaduje pečlivou přípravu a opatření k zajištění jejich bezpečnosti a pohodlí. Nejprve se seznámíte s pravidly dopravce, zjistíte věková omezení a dostupné služby pro nezletilé. Při rezervaci jízdenky informujte dopravce, že dítě bude cestovat samo, a připravte potřebné dokumenty, jako jsou občanský průkaz nebo pas a jízdenka. Někteří dopravci mohou vyžadovat písemný souhlas rodičů. Zkontrolujte od kdy může dítě samo cestovat vlakem u vybraného dopravce, to samé platí pro autobusy. 

 

Na co se připravit před cestou

  • Komunikace s dopravcem železniční nebo autobusové dopravy 
  • Zajištění dokumentace pro děti nebo doprovod 
  • Zajištění případné asistenční služby 
  • Zajištění vyzvednutí osobou v cíli (není vyžadováno ale u zahraničních cest se důrazně doporučuje) 

 

Tipy pro rodiče: jak připravit děti na jejich cestu 

Připravit děti na samostatné cestování může být výzva, ale se správným přístupem a plánováním to může být úspěšný a posilující zážitek a kromě zjištění od kdy může dítě cestovat samo je nutné také seznámení dětí se základními pravidly a znalostmi.. Zde je několik kroků, které mohou rodiče podniknout, aby své děti na tuto zkušenost připravili:

 

  • Informace o destinaci: Povídejte si s dětmi o místě, kam cestují, a seznamte je s jeho kulturou, jazykem a základními informacemi. 
  • Cestovní plán: Projděte s nimi celý cestovní plán, včetně toho, jak se dostanou na místo, kde budou bydlet a jak se budou orientovat. Sem spadá také zjištění o tom, od kdy může dítě samo cestovat autobusem nebo jiným prostředkem.
  • Nouzové kontakty: Ujistěte se, že děti mají u sebe všechny důležité kontakty, včetně kontaktu na rodiče, blízké příbuzné, místní kontakty a nouzová čísla. 
  • Pravidla bezpečnosti: Naučte děti základní pravidla bezpečnosti, jako je nekomunikovat s cizími lidmi, dávat si pozor na své věci a být obezřetné v neznámém prostředí. 
  • Orientace: Pokud je to možné, vyzkoušejte s dětmi orientaci pomocí map nebo aplikací pro navigaci.
  • Pravidelný kontakt: Dohodněte se na pravidelném kontaktu během jejich cesty (např. každodenní telefonáty nebo zprávy). 
  • Sledovací aplikace: Použijte aplikace, které umožňují sledovat polohu dítěte, pokud je to vhodné a obě strany s tím souhlasí.

Samozřejmě vždy před cestou zvažte také zdravotní a duševní stav dítěte, nemělo by mít z nastalé situace trauma a pokud se dítě na cestu samo necítí, doprovoďte ho osobně vy nebo jiná osoba kterou dobře zná. Určitě pomůže také to, když už dítě má s cestováním předchozí zkušenosti a nebude pro ně tak taková situace nová a neznámá. Určitě by to neměla být jeho první cesta daným dopravním prostředkem, takže si cestování nejdřív vyzkoušejte určitě spolu.

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!

Přidejte komentář