10 faktů o Norsku, které jste nevěděli

Norská příroda je úchvatná a nabízí mnoho krásných míst..

Když se řekne Norsko, pravděpodobně si vybavíte Skandinávii, sever a nádhernou přírodu. Někdo si pak třeba Norsko spojuje s rybolovem či lyžováním. Tato země má v každém případě co nabídnout. Proto pro vás máme 10 faktů o Norsku, které jste nevěděli.

 

1) Norsko podle indexu prosperity od institutu Legatum nabízí nejlepší podmínky k životu na světě – v žebříčku zemí se umístilo na prvním místě.

2) Norové jsou vášnivými konzumenty kávy. Nejvíce kávy na světě konzumují Finové, na druhém místě je pak právě Norsko. Průměrný Nor spotřebuje 7,2 kilogramu kávy ročně. Dokonce se zde pije také “Karsk“, což je káva smíchaná s vodkou.

Konzumace kávy ve Finsku je velmi oblíbená.

3) Ač to může být celkem překvapivé, Norové milují Tacos (mexické menší tortilly plněné směsí). V supermarketech můžete najít speciální regál vyhrazený pouze pro různé tortilly, chilli omáčky a podobně. Tacos se v Norsku konzumuje převážně v pátek a sami Norové ho nazývají Tacos pátek.

4) S nákupem alkoholu je to v Norsku trochu komplikovanější. V klasických supermarketech si můžete zakoupit jedině pivo a cider (nápoje do 4,75 % alkoholu). Tvrdý alkohol se zde dá koupit pouze ve státní společnosti Vinmonopolet, která má na prodej tvrdého alkoholu monopol. Aby toho nebylo málo Vinmonopolet má krátkou otevírací dobu a například v neděli je zavřen po celý den.

5) Norsko je stát s největším prodejem elektrických aut na hlavu na světě. Vláda zde totiž nabízela různé daňové úlevy a zvýhodnění. Před nedávnem však vláda tyto úlevy zastavila. Uvědomila si totiž, že v Norsku není dostatek nabíjecích stanic, které by dokázaly uspokojit tak velký počet elektromobilů.

6) Norové žijící blízko hranic se Švédskem často jezdí nakupovat potraviny do Švédska, protože tam jsou levnější. Big Mac se ve švédském McDonaldu prodává o třetinu levněji než v norském. Na hranicích Norska se Švédskem se dokonce objevily reklamní billboardy od McDonaldu, které srovnávají norskou a švédskou cenu Big Macu.

Mnoho Norů jezdí na Big Mac do Švédska

7) Čas oběda je v Norsku od 11 do 12 hodin. Stejně tak je zde normální mít večeři už v 16 hodin odpoledne, nejpozději pak kolem osmnácté hodiny.

8) Ač si to mnoho lidí neuvědomuje, Norsko nabízí celou řadu ostrovů. Nejvíce obyvatel žije na ostrově Hinnøya (zhruba 30 000).

9) Norskou specialitou je Brunost, což je hnědý sýr, který je mezi Nory velmi oblíbený. Naprosto normální je, konzumovat ho na sladko s džemem a waflemi.

10) V Norsku je velmi málo kuřáků. Nicméně mnoho lidí zde užívá snus, což je speciálně upravený tabák, který se vkládá pod horní ret. Dokonce je zde více uživatelů snusu než klasických kuřáků.

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 2
    Shares

Přidejte komentář