Dánsko zajímavosti: 9 faktů o Dánsku, které jste nevěděli

Zajímavosti o Dánsku

Dánsko je země, jejíž obyvatelé jsou podle průzkumů jedni z nejšťastnějších na světě. Pojďte si o tomto severském státu přečíst více, máme pro vás vybrané ty největší zajímavosti o Dánsku.


1) V hlavním městě Dánska, Kodani jezdí metro bez řidiče a navíc je k dispozici nonstop – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

2) V Dánsku je běžné nechávat děti v kočárcích venku před obchodem, zatímco si rodiče odskočí nakoupit.

3) Stejně jako v Nizozemsku je i v Dánsku jízdní kolo a elektrokolo velmi oblíbeným dopravním prostředkem.

Dánsko kola
4) Zajímavá je také dánská varianta párku v rohlíku. Pokrm se nazývá pølser a jedná se o párek v housce, který je politý hořčicí, kečupem, posypaný smaženou cibulkou a plátky kyselých okurek. Mezi Dány je pølser velmi oblíbený, a proto jsou často u stánků na pølser fronty, zatímco o kebab, gyros a podobné pokrmy zde není takový zájem.

5) V dánské Kodani se nachází čtvrť zvaná Christiánie, která se pokládá za samostatný mikronárod. Christiánie si za několik desítek let vytvořila pověst velmi liberálního “státu”, ve kterém byl mimo jiné oficiálně tolerován obchod s marihuanou. V posledních letech však od Dánska přicházejí stále tvrdší restrikce.

6) Dánové většinou striktně dodržují pravidla. Typický Dán si například v žádném případě nedovolí přejít přes silnici na červenou. A nezáleží na tom, zda nejezdí auta a jiných okolnostech. Pravdou však je, že v noci pravidla tolik platit nemusí.

7) V Dánsku se klade velký důraz na ekologii, setkáte se zde například se zálohou na plechovky nebo PET lahve.

8) Alkohol se zde může pít již od šestnácti let. Od šestnácti let však mohou mladiství alkohol kupovat pouze v obchodech, pití alkoholu v restauracích je povoleno až od osmnácti let.

9) V Dánsku můžete všude vidět dánskou vlajku. Ať už vlající na zahradě nebo zapíchnutou v narozeninovém dortu.

dánská vlajka

Chcete vědět víc o pití a zákazech alkoholu v Dánsku? Přečtěte si článek Dánsko prohibice.

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 27
    Shares

Přidejte komentář