10 faktů o Rusku, které vás překvapí

Zajímavá stavba Ruska

Rusko je podle mnoha lidí zemí extrémů. Často se říká, že v Rusku je možné cokoliv. A některé zajímavosti, které jsme pro vás připravili to dokazují.


1) 77 % rozlohy Ruska tvoří Sibiř. To je více jak 13 milionů čtverečních kilometrů.

Sibiř není jenom chlad a mráz, fotka v červnu

2) V Rusku žije nevyvážený počet mužů a žen. Na každých 100 žen zde žije pouze 86,8 mužů. Důvodů, proč tomu tak je, může být několik. Spekuluje se o tom, že nízký počet mužů je způsoben tím, že mnoho z nich zemřelo ve druhé světové válce, dalším důvodem pak může být alkoholismus. Podle zjištění Rospotrebnadzoru je ročně 30 % smrtí ruských mužů a 15 % smrtí ruských žen způsobeno v důsledku konzumace alkoholu.


3) V Rusku se nachází vesnice Ojmjakon, což je nejchladnější obydlené místo na světě. Nejnižší zaznamenaná teplota v této vesničce je -71,2 °C (1926).

4) Rusko se v mezinárodních žebříčcích pravidelně umisťuje na prvních místech v konzumaci alkoholu a kouření. Podle World Health Organization jsou Rusové čtvrtými největšími konzumenty alkoholu na světě a pátými největšími kuřáky na světě (v přepočtu na jednoho obyvatele).

Kouření je v Rusku tak trochu standardem.

5) Nejpoužívanější vyhledávač není v Rusku Google, ale Yandex. Stejně tak zde není nejpoužívanější sociální sítí Facebook, ale VK – ruská obdoba facebooku.

6) Město Dzeržinsk nacházející se v západní části Ruska je jedním z nejznečištěnejších měst na světě. Muži se tu podle Blacksmith Institu průměrně dožívají 42 let a ženy 47 let (2007).

7) Město Norilsk nacházející se na Sibiři je taktéž jedním z nejznečištěnějších měst na světě. Těží se zde řada kovů, kvůli které v okolí města vymřely lesní porosty o ploše 5000 km². Kromě toho mají cizinci do Norilsku vstup zakázán.


8) Ruštinu ovládají de facto všichni obyvatelé Ruska, kromě toho se však v Rusku hovoří dalšími zhruba 30 jazyky, například tatarštinou nebo čečenštinou.

9) Ruská kultura není spojená pouze s konzumací vodky, ale i s konzumací čaje. Čaj zde nabízí skvělý způsob, jak se zahřát při chladných teplotách. Dokonce se v Rusku rozšířilo přísloví: “Tam, kde mají dobrý čaj, se pije méně vodky.

10) V současné době schvaluje aktivity Vladimíra Putina více jak 80 % Rusů. 52 % Rusů má pak negativní přístup k USA a 46 % negativní přístup k EU.

Co si Rusové myslí o Američanech?

 

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!
  • 5
    Shares

Přidejte komentář