Indonésie zajímavosti, dovolená a cestopisy

Indonésie zajímavosti a cestopisy

Rýžová pole, náboženské památky a chrámy, dlouhé pláže, tradiční kultura i vymoženosti současného turistického ruchu, to vše a mnohem více nabízí svým návštěvníkům stále více populární Indonésie, která je tvořena okolo 17 000 ostrovy.

Vlajka Indonésie

Indonésie má vlajku stejnou jako Polsko, jen barvy jsou prohozené, nahoře je červená a dole je bílá.

Vlajka Indonésie byla původně symbolem partyzánů bojujících proti okupaci. Až v roce 1949 se stala státní vlajkou.

Barvy vlajky byly vybrány hlavně kvůli dostupnosti materiálu a barviva. Červená barva byla dosažena barvivem z měkkýšů žijících v moři.


Jaký význam má vlajka Indonésie? Údajně by měla symbolizovat svobodu a spravedlnost nebo také čistotu a statečnost.

7 Zajímavostí o Indonésii

1. Indonésii tvoří přes 17 000 ostrovů na obou stranách rovníku, zhruba 6000 z nich je trvale obydlených. Indonéské ostrovy najdeme v jihovýchodní Asii a Oceánii.

2. Mezi nejoblíbenější turistické destinace patří ostrov Bali.

3. Název Indonésie pochází už z 18. století. Vychází z latinského slova Indus, což znamená Indii, a řeckého slova nesos – tedy česky ostrov.

Indonésie moře

4. První evropští kolonisté připluli do Indonésie už v první polovině 16. století. V roce 1602 pak byla založena Holandská Východoindická společnost. Holandská východní Indie byla prohlášena za nizozemskou kolonii a ve 20. století se nizozemský vliv rozšířil. Nizozemskou nadvládu však ukončila druhá světová válka a japonská invaze. Až v roce 1949 Nizozemí uznalo nezávislost Indonésie. Dnes je Indonésie oficiálně republikou a v čele stojí prezident.

 • Indonésie rozloha: cca 1 919 440 km2
 • Počet obyvatel: cca 265 000 000
 • Státní zřízení: republika s prezidentským systémem
 • Indonésie měna: indonéská rupie

5. Nejvyšší horou Indonésie je Puncak Jaya (4884 m. n. m.) ležící na ostrově Nová Guinea.

6. Na území Indonésie se nachází celá řada sopek, zhruba 150 z nich je stále aktivních. Indonéské ostrovy leží na okrajích Pacifické, Eurasijské a Australské tektonické desky, často zde proto lidé zažívají zemětřesení.

7. Největší přírodní katastrofu posledních let způsobilo tsunami vyvolané zemětřesením v roce 2004.

Indonésie cestopisy

Hlavní město Indonésie

Jáva je nejlidnatějším ostrovem nejen Indonésie, ale i celého světa. Leží zde hlavní město Indonésie Jakarta, dříve Batavia. Metropole je nejen hlavním, ale i největším městem Indonésie. Patří mezi nejlidnatější města světa. Najdete zde mimo jiné památník Monas, který je symbolem boje za nezávislost, Indonéské národní museum či největší mešitu v jihovýchodní Asii Istoqlal. Jakarta je sice populární a řada turistů sem přilétá, avšak mnohem vyhledávanější destinací je spíše ostrov Bali v souostroví Malé Sundy.

Indonésie a Bali, co vidět

Malé Sundy neboli Nusa Tenggara představují skupinu ostrovů na rozhraní Indického a Tichého oceánu. Jedním z nejoblíbenějších ostrovů souostroví Malé Sundy je Bali s hlavním městem Denpasar. Bali patří mezi populární dovolenkové destinace a přezdívá se mu ne nadarmo „ostrov bohů“. Snoubí se zde indonéské tradice, moderní cestovní ruch, hinduismus, staré památky a chrámy i moderní komplexy. Dá se říci, že každý si zde přijde na své.

Bali dovolená

Milovníci památek a tradic určitě nesmí vynechat nejslavnější památky ostrova:

 • Palác Ubud – královský palác a opičí prales
 • Chrám Uluwatu – městečko na jihu Bali z překrásným chrámem
 • Chrám Pura Besakih – největší hinduistický chrám na Bali, údajně se stal vzorem všech dalších balijských chrámů
 • Chrám Pura Pasar Agung

Další tipy na co dělat na Bali:

 • vulkány – například vulkán Mount Agung na východě ostrova
 • rýžová políčka
 • horké prameny

Hojně navštěvovanou oblastí jsou také tři ostrůvky Gili náležící k Malým Sundám a ležící severozápadně od ostrova Lombok. K populárním aktivitám zde patří potápění, šnorchlování i lekce jógy. Zajímavé je, že jsou zde zakázaná motorová vozidla, jezdí se zde na kole či koních, potažmo koňských povozech. Tady zažijete ten pravý, i když aktivní, odpočinek.

Kdo si rád odpočine, měl by si zajít na pravou indonéskou masáž. Požitkáři si nenechají ujít také gurmánské zážitky, které Indonésie nabízí.

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!

Přidejte komentář