Portugalsko zajímavosti kterými si Vás podmaní

Portugalsko zajímavaosti

Portugalsko je bezesporu romantická, atraktivní a v mnoha směrech rozmanitá země, kterou stojí za to navštívit. Zmiňme alespoň některé zajímavosti Portugalska.

1. Portugalsko vlajka

Portugalská vlajka je tvořena ze dvou svislých pruhů – levého zeleného a pravého širšího červeného pruhu. Znak země je pak umístěn na hranici obou barev. Zatímco červená barva symbolizuje portugalskou revoluci z roku 1910. Zelená je barvou naděje.

2. Portugalsko hlavní město

Atmosféru Lisabonu můžete naplno pocítit až tehdy, když ho navštívíte. Lisabon je jednou z mnoha zajímavostí Portugalska. Najdete zde Klášter řádu sv. Jeronýma a Belémskou věž. Obě stavby jsou pod záštitou UNESCO.

3. Portugalsko má své Benátky

Víte, že se v Portugalsku můžete cítit tak trochu jako v Benátkách? Může za to město Aveiro, které protíná několik hlavních kanálů. Po vodě zde plují malované lodičky a atmosféra tady vás rozhodně přenese do Benátek.

Zajímavosti v Portugalsku

4. Portugalsko má nejdelší most v Evropě

Stavba nejdelšího mostu v Evropě začala už v roce 1995.  Most získal název Ponte Vasco da Gama se nachází na severu Lisabonu a měří 17,2 kilometrů.

5. Portugalsko má svůj půvabný národní park Serra de Estrela

Nachází se ve středu země a plynule navazuje na Kastilské pohoří. Krásný přírodní park zasahuje až do Španělska.

6. V Portugalsku najdete nejstarší knihkupectví na celém světě

Jmenuje se Bertrand Chiado a otevřeno bylo už v roce 1732. To z něj dělá nejstarší knihkupectví na světě. Do dnešní si knihkupectví udržuje svou atmosféru, a proto jej určitě stojí za to navštívit.

7. Galície byla posmrtně prohlášena za královnu

Portugalsko je zemí romantických příběhů. Znáte ten o portugalském králi ze 14. století, který se zamiloval do šlechtičny z Galície a ona do něj.?Jejich láska se však nelíbila jejímu otci, a tak nechal svou dceru zavraždit. Portugalský princ Peter I. se všem za smrt své milované krutě pomstil a navíc nechal tělo své lásky exhumovat z hrobu a prohlásil ji za portugalskou královnu.

Portugalsko dovolená

8. Portugalsko má svého hrdinu.

Je jím Portugalský diplomat Aristides de Sousa Mendes, který za války působil ve Francii a dál vydával Židům pasy a víza, a to i přesto, že to měl od diktátora Salazara zakázané. Tím je zachránil ze spárů fašistů. 

 

9. Portugalsko jako první země na světě zrušila otroctví.

10. Pro obyvatele České republiky nabízí Portugalsko bezvízový styk.

Přihlásit se musíte teprve, pokud byste v zemi chtěli pobývat více jak tři měsíce.

11. Portugalsko je na první příčce v rámci evropské unie v konzumaci ryb a mořských plodů na hlavu.

 

12. Portugalština je osmým nejpoužívanějším jazykem na světě.

 

13. 20 % lucemburské populace pochází z Portugalska.

 

14. Portugalsko je největším producentem korku na světě

 

Další památky a zajímavosti v Portugalsku:

– historické jádro jeho druhého největšího města Porto

– jeho největší hora Ponta do Pico

– Diamantový dům v Lisabonu

– nebo turisticky oblíbený ostrov Madeira

Je toho však mnohem a mnohem více. Historii a atmosféru Portugalska netvoří jen stavby a krásná příroda, nýbrž také historické události a lidé.

Na závěr… věděli jste, že mnoho slov v portugalštině má svůj původ v arabštině? Portugalsko zajímavosti… to je nekonečný seznam atraktivních míst, příběhu a věcí, pro které stojí za to tuto zemi navštívit.

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!

Přidejte komentář