Polsko 12 zajímavostí

1) K polské národnosti se hlásí zhruba 60 milionů lidí, z toho však zhruba 20 milionů Poláků žije v zahraničí. Největší polskou komunitu můžete najít v USA (9 milionů osob).

2) Na hranicích Polska a Běloruska se nachází Bělověžský prales a se svou rozlohou 1250 km² se jedná o největší původní nížinný prales v Evropě. V pralese žije obrovské množství živočišných druhů, zatím jich bylo popsáno přes 12 tisíc. Odhaduje se však, že skutečný počet žijících druhů v Bělověžském pralese je zhruba dvojnásobný. Nejslavnějším zvířecím představitelem Bělověžského pralesa je zubr evropský.

Bělověžský prales

3) Dalším přírodním fenoménem je v Polsku tzv. Křivý les (Krzywy Las), ve kterém jsou kmeny všech borovic ohnuté do úhlu devadesáti stupňů. Spekuluje se o různých důvodech zahnutí kmenů, dodnes však nikdo neví, kde je pravda.

Křivý les v Polsku

4) Polský dabing v mnoha filmech vypadá tak, že jeden hlas čte všechny repliky. Diváci k tomu slyší ztlumenou originální řeč, připomíná to český rychlodabing v 90. letech.

5) Oslavy jmenin (svátků) jsou v Polsku velkou událostí a někdy jsou dokonce populárnější než oslavy narozenin.

6) Jaké má Polsko hlavní město? Dnes je to Varšava, dříve to však byl Krakov. Obě tato města jsou na prestižním seznamu UNESCO.

7) Polsko vlajka: Tady existuje více interpretací, Polská vlajka se skládá z bílé barvy, která symbolizuje mír a karmínové (červené) která původně měla symbolizovat socialismus. Národní vlajka Polska se zobrazuje také s bílým orlem, která se na bílém nebi vznáší nad karmínovým zapadajícím sluncem.

Polsko vlajka

Co je na tom ale zajímavého je, že Indonésie má stejnou vlajku, jen barvy jsou obráceně. Nahoře červená a dole bílá.

8) V Polsku můžete najít přes 7000 jezer a je převážně rovinné, takže ideální pro turistiku a koupání. Více než 32% celé země patří do chráněné krajinné oblasti.

9) Polsko má pobřeží dlouhé 770 km a celkem 7 ostrovů v baltském moři, takže se skvěle hodí i na dovolenou u moře. Mezi jednu z nejoblíbenějších dovolenkových destinací patří poloostrov Hel tvořený bělostnými písečnými plážemi.

10) Gotický hrad Malbork, který leží na severu Polska, je největším hradem z pálených cihel v celé Evropě a rovněž je na seznamu historických památek UNESCO.

11) Polské národní jídlo je bigos, pirohy a koblihy. Pirohy se v Polsku vyrábějí na stovky způsobů s různými náplněmi a podobně jsou na tom i koblihy, které o masopustu musí jist každý, kdo chce aby se mu vedlo v dalším roce dobře. Bigos je tradiční polský pokrm ze zelí, hub a různých druhů masa.

12) Slavné polské osobnosti? Z Polska pocházela napříkald Marrie Curie nebo Mikuláš Koperník.

Tak už víte, proč navštívit naše sousední Polsko?

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím sdílením. Díky!

Přidejte komentář